W Rzymie otwarto wystawę o hitlerowskich gettach w Polsce

Ekspozycja w kompleksie wystawowym Vittoriano przy Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim dokumentuje codzienne życie w gettach, prześladowania i zagładę Żydów, ich ruch oporu.



Historię tę zaczyna przypomnienie realizowanego od początku niemieckiej okupacji procesu eliminowania Żydów z życia społecznego Polski i utworzenia gett przez hitlerowców. Zdjęcia są również dramatycznym świadectwem tego, że Żydzi mimo terroru i wszelkiego rodzaju ograniczeń, w obliczu Zagłady starali się prowadzić "normalne życie" - religijne, społeczne i kulturalne. Ponadto tematem wystawy jest nazistowska propaganda w Polsce.



Jej następne części opowiadają o masowych egzekucjach, deportacjach do obozów śmierci. Przedstawiono także działalność tych, którzy pomagali Żydom i otrzymali tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.



Na ekspozycji zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty, pochodzące z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Domu Bojowników Getta w Galilei, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie i archiwum w Berlinie.



Wystawę, otwartą do 4 marca, zorganizowano pod patronatem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, związku włoskich wspólnot żydowskich oraz włoskich ministerstw i urzędów, uczestniczących w obchodach Dnia Pamięci o Holokauście. (PAP)



sw/ jhp/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17