W Rzeszowie otwarto wystawę o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów

"Ekspozycja przypomina dzieje NZS na rzeszowskich uczelniach w latach 80. Dokumentuje jego najważniejsze inicjatywy i akcje strajkowe" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.



Na kilku wybranych przykładach pokazano m.in. represyjną politykę władz komunistycznych wobec działaczy NZS w okresie stanu wojennego oraz konspiracyjną działalność zrzeszenia po 13 grudnia 1981 roku.



"25 lat temu z całą pewnością nikt z nas nie przypuszczał, że legitymacje NZS, parę podziemnych gazetek, jakieś fatalnej jakości ulotki staną się eksponatami na jakiejkolwiek wystawie. Dla nas te przedmioty stanowiły wartość, więc przetrwały. Wystawa jest świadectwem tego, co było wtedy" - powiedział PAP jeden z liderów rzeszowskiego NZS w drugiej połowie lat 80., Piotr Czerepiuk.



Wyjaśnił, że pod koniec lat 80. "najważniejszą sprawą dla NZS była kampania wyborcza 1989 roku". "Niektórzy włączyli się w sposób tak aktywny, że pozostało to ze szkodą dla ich studenckiej kariery" - podkreślił.



Zdaniem Czerepiuka, "działalność IPN, przede wszystkim jeśli chodzi o sferę edukacji historycznej, jest nie do przecenienia". "Szczególnie w kontekście słów gen. Jaruzelskiego, która tak często powtarza, że historia go oceni. Myślę, że działalność IPN stwarza taką szansę, że będzie to ocena sprawiedliwa" - uznał Czerepiuk



Wystawę przygotowały: oddział IPN w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Będzie czynna do końca stycznia.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17