W środę rekonstrukcja pierwszych dni okupacji Kielc

Widowisko historyczne rozpocznie się w środę o godz. 18 na kieleckim rynku przed Ratuszem. „W rocznicę zajęcia przez Wehrmacht Kielc, chcemy pokazać pierwsze dni okupacji miasta. Przypomnieć losy jego mieszkańców oraz żołnierzy walczących w Kampanii Wrześniowej z 1939 roku” – powiedział PAP Dionizy Krawczyński ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Jodła.



W widowisku przedstawione zostaną także początki działania hitlerowskiej administracji miasta. „Chcemy przypomnieć zapomnianą historię pokoju numer 5 kieleckiego magistratu. To właśnie tutaj znajdowała się tajna kancelaria z ewidencją polskich wojskowych. Urzędnicy w obawie przed przejęciem dokumentów przez Niemców niszczyli je z polecenia prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego” – powiedział PAP Krawczyński.



Jedną z tych osób był Marian Kosierkiewicz, kierownik działu ewidencji. Nie przeżył wojny, zginął w Auschwitz.



4 września 1939 roku trwały już walki na przedpolach Kielc. Dzień później wojska polskie stoczyły bitwę w obronie miasta w okolicach Kadzielni. Wieczorem, tego samego dnia żołnierze 2-giej Dywizji Lekkiej (15 Korpus Armijny Wehrmachtu) weszli do miasta.



6 września, przy ulicy Zamkowej zaczął działać obóz jeniecki, do którego trafiło około 3 tysięcy polskich żołnierzy. Łącznie przez 4 obozy jenieckie działające na terenie miasta przewinęło się ponad 5 tysięcy żołnierzy września 1939 roku. (PAP)



mjk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17