W Poznaniu pokazano unikatowy paradny mundur powstańczy

W tym czasie zwiedzający muzeum będą mogli podziwiać go ze wszystkich stron, potem trafi do gabloty. Po raz kolejny w całej okazałości będzie go można oglądać prawdopodobnie w kwietniu, w trakcie święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich.



Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, mundur był kompletowany stopniowo. W 2009 r. zbiory muzeum wzbogaciła ułanka, kurtka mundurowa podporucznika 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich z 1919 r.



„Jest to ułanka paradna, wykonywana na indywidualne zamówienie oficerów pułku i używana na specjalne wyjścia. Niedawno muzeum pozyskało dwa dodatkowe elementy do tego typu ubioru - pas ze srebrnego galonu i spodnie ze szkarłatnymi lampasami w barwach pułku” – poinformowała Sobocińska.



W zdobyciu ułanki pomógł marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, zaś w pozyskaniu kolejnych elementów ubioru - poznańska spółka Enea. Pas i spodnie zostały poddane konserwacji, od piątku mundur można podziwiać w komplecie.



„Nie wiemy do kogo dokładnie należały te elementy munduru. Pierwotnie kurtka była własnością pruskiego oficera. Mundury powstańcze były to przerabiane mundury pruskie, bądź szyte na ich wzór, stąd ich charakterystyczny, jasnogranatowy kolor” – powiedziała Sobocińska.



Jak dodała w żadnym muzeum, w żadnych zbiorach publicznych nie ma takiego, kompletnego munduru.



Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, obecny oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu dysponuje największym zbiorem pamiątek z powstania wielkopolskiego. (PAP)



rpo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17