W nowojorskim konsulacie o wojennych losach Żydów

Niewielką książkę, opowiadającą o losach Żydów w czasie pożogi wojennej wydał w roku 1945 szef Duszpasterstwa Wyznania Mojżeszowego 2. Korpusu Armii Andersa. Jej celem było upamiętnienie waleczności Żydów, którzy podczas II wojny światowej brali udział w batalii wraz z Polakami w okupowanym kraju, jak też na Zachodzie. Jednym z żołnierzy 2. Korpusu był urodzony we Lwowie Julian Bussgang.



Podczas spotkania opowiadał on o swoich przeżyciach. Przypomniał, że tuż przed inwazją wojsk sowieckich wraz z rodziną uciekł do Rumunii. Stamtąd trafił do Palestyny, gdzie chodził do szkoły w Tel-Awiwie. Jak zaakcentował, inaczej aniżeli część Żydów, którzy tam zostali, wybrał inną drogę. Przyłączył się jako ochotnik do Armii Andersa i uczestniczył m.in. w kampanii włoskiej, w tym także w bitwie pod Monte Cassino.



Do Ameryki Bussgang przybył ponad sześć dekad temu. Ukończył Massachusetts Institute of Technology, a na Harvardzie uzyskał stopień doktora z fizyki stosowanej. W latach 90. wraz z żoną pracował w Polsce z misją International Executive Service Corps. Obydwoje przetłumaczyli dwa tomy relacji dzieci ocalałych z Zagłady, które mieszkają w Polsce: "Dzieci Holocaustu mówią", (The Last Eyewitnesses: Children of the Holocaust Speak).



Na spotkaniu w konsulacie, na które licznie przybyli i Żydzi, i Polacy, a pośród nich także weterani 2 Korpusu, dr Bussgang przedstawiał książkę jako zbiór tekstów pisanych ku pokrzepieniu. Reprint powstał, ponieważ publikacja nie jest powszechnie znana, po wtóre zaś dla dodania angielskiej wersji, którą przetłumaczył, by umożliwić zaznajomienie się z treścią "Żyda polskiego - żołnierza polskiego" także Amerykanom. Obydwa teksty wzbogacone są o przypisy i objaśnienia.



"Głównym zadaniem książki jest to, aby powiadomić ludzi, że Żydzi nie tylko pasywnie ginęli, ale też walczyli w wojsku polskim, w II Korpusie, w Powstaniu Warszawskim, w podziemiu oraz zagranicą, m.in. w Holandii. Żydowska Organizacja Bojowa uczestniczyła zaś w walce partyzanckiej" - powiedział PAP Bussgang.



W swym wystąpieniu cytował wiele fragmentów książki, której kolejne rozdziały opowiadają o różnych etapach walki. W rozmowie z PAP przypomniał, że jej autorami byli i polscy żydzi, i polscy katolicy. "Nie były to dwa narody, ale wszyscy byli Polakami, i katolicy, i żydzi" - podkreślił.



Czwartkowe spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz The American Society for Jewish Heritage in Poland.



z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)



ad/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17