W Mińsku trwa wystawa o Witoldzie Pileckim

Kilkanaście plansz prezentowanych w Muzeum Historycznym Białorusi opowiada o życiu i działalności Pileckiego, dobrowolnego więźnia hitlerowskiego obozu Auschwitz, więźnia politycznego okresu stalinowskiego, zamordowanego przez komunistów w 1948 roku. Na wystawie są również prezentowane publikacje Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) i książki o polskim podziemiu niepodległościowym.



Pawłowicz, autor albumu biograficznego o Pileckim, który przedstawiono na wystawie, uważa, że "jeden z najwybitniejszych bohaterów narodowych Polski może być bohaterem również dla Białorusinów". "Był stąd, z terenów Białorusi, może być takim tematem, który zbliży do siebie Polaków i Białorusinów" - mówi badacz IPN.



Przodkowie Pileckiego mieszkali na Nowogródczyźnie, a po powstaniu styczniowym i konfiskacie majątku przenieśli się w głąb Rosji. W połowie lat 20. Pilecki odzyskał majątek Sukurcze pod Lidą, wówczas należącą do Polski, i osiedlił się tam z rodziną. Prowadził 30-hektarowe gospodarstwo i zaangażował się w działalność społeczną.



"Stworzył wspaniale zarządzane gospodarstwo, z pięknym parkiem, po którym chodziły pawie (...), spółdzielnię mleczarską, co było ewenementem na tych terenach" - opowiada Pawłowicz. O tym, że jej produkty były na wysokim poziomie świadczy fakt, że znalazły zbyt w Wilnie, które było wówczas bardzo wymagającym rynkiem. Pilecki również "zorganizował ochotniczą straż pożarną, przysposobienie wojskowe dla chłopców z okolicznych terenów", a także "coś w rodzaju pomocy społecznej dla najbiedniejszych mieszkańców" - mówi badacz.



Wystawa w Muzeum Historycznym opowiada o Pileckim przede wszystkim jako o człowieku, który z własnej woli poszedł do Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu oraz zebrać informacje o masowych mordach i który po ucieczce z obozu walczył z nazistami, a po wojnie z reżimem komunistycznym. Jacek Pawłowicz na otwarciu wystawy opowiadał białoruskiej publiczności o konspiracyjnej działalności Pileckiego w Auschwitz, gdzie rotmistrz spędził prawie trzy lata.



W rozmowie z PAP badacz podkreślił, że Pilecki jest także "wzorem działacza samorządowego, społecznego", "przykładem patrioty, który jednocześnie nie zapomina o swojej małej ojczyźnie", gdzie - jak przypomniał - mieszkali przez II wojną światową Białorusini, Polacy, Litwini i Żydzi.



Do dziś, jak opisał Pawłowicz w książce o Pileckim, żyją pod Lidą ludzie, którzy pamiętają rotmistrza i jego rodzinę. Badacz spotkał ludzi, którzy ukryli żonę i dzieci Pileckiego przed aresztowaniem przez NKWD.



Siarhiej Wieczar, szef Muzeum Historycznego powiedział PAP, że zdecydował się przyjąć wystawę po przeczytaniu książki o Pileckim. "Ta postać zrobiła na mnie wrażenie (...) Był to człowiek ciekawy, który nie żył długo, ale całe swoje życie oddał służbie ojczyźnie" - wskazał. Podkreślił też związek Pileckiego z Białorusią. "Nawet jeśli ktoś zasłużył się przede wszystkim w historii innego kraju, to i tak powinniśmy wiedzieć, czego dokonał człowiek, którego wychowała nasza ziemia ojczysta" - mówi Wieczar.



Jacek Pawłowicz wyraził nadzieję, że wystawa w Mińsku "może być drogą do tego, by zacząć rozmawiać o naszych wspólnych bohaterach".



Twórcami wystawy są IPN i Dolnośląska Inicjatywa Historyczna (DIH), jej organizatorem w Mińsku - tamtejszy Instytut Polski. W stolicy Białorusi będzie można ją oglądać do 24 lipca.



Z Mińska Anna Wróbel (PAP)



awl/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17