W Meksyku odkryto nowe fragmenty malowideł Majów

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Bonampak na terenie gminy Ocosingo w stanie Chiapas w południowej części Meksyku, gdzie w Puszczy Lakandońskiej znajdują się pozostałości miasta Majów z okresu VI-VIII w.



Eksperci z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, prowadzący prace renowacyjne przy malowidłach Majów z około 790 r. w jednej ze świątyń miasta Bonampak, odkryli wcześniej nieznane trzy namalowane głowy mężczyzn, będące prawdopodobnie personifikacją bóstw Majów.



Jak poinformował Konstanty Armendariz z zespołu konserwatorów, naprawiane malowidło na wapiennej ścianie świątyni przedstawia sceny z okresu panowania Chaan Muan II – ostatniego władcy Bonampak w latach ok. 776-792.



Prace konserwacyjne w pozostałościach miasta, którego nazwa w języku Majów oznaczała „Malowane Mury”, rozpoczęły się w 2009 r. od wypełniania pęknięć w malowidłach spowodowanych przez stulecia przez trzęsienia ziemi.



Według Gilberto Buitrago, kierującego zespołem konserwatorów na stanowisku, naprawa wszystkich malowideł może potrwać jeszcze 4 do 5 lat, ale pierwszy etap prac prowadzonych na trzech ścianach świątyni zostanie zakończony jeszcze w tym roku. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17