W Krakowie rozstrzygnięto konkurs „Żołnierze wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia"

Konkurs zorganizowany przez posła do PE Zbigniewa Ziobro przy współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwem Nauczycieli Szkół Polskich był skierowany do uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.



II miejsce zdobył Jan Banaś z I LO im. Nowodworskiego, III miejsce Adam Fąfara z XXVII LO im. H. Jordana. Nagrodzeni zostali także: Anna Sadowska z LO w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach, Anna Marat z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i Jakub Loster z I LO im. Nowodworskiego.



Zwycięzca pisał o żołnierzu Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Janie Siewierze ps. Wicher. „To był brat mojego dziadka. Przed tym konkursem nagrywałem już i spisywałem historie związane z losami rodziny, ale tę historię ze szczegółami poznałem niedawno i zacząłem szperać po źródłach” – opowiadał Krzysztof Pięciak.



Uczestnicy mieli napisać w oparciu o źródła historyczne pracę o działaczach polskiego podziemia niepodległościowego. „Dzięki takim konkursom uczniowie mają szansę dotknąć historii najnowszej, na naukę której w obecnych programach właściwie nie ma czasu. Zainteresowani musieli sięgnąć po literaturę, rozmawiać ze świadkami historii i jeszcze wiedzę tą sobie poukładać. To moment, w którym uczeń dotyka historii trochę jak naukowiec, jak odkrywca. Ma szansę poczuć, jak to jest być historykiem z krwi i kości” - mówiła Elżbieta Jakimek - Zapart z krakowskiego oddziału IPN.



Zdaniem posła do PE Zbigniewa Ziobro, jesteśmy winni pamięć i szacunek „ludziom, którzy zdobyli się na odwagę bycia lojalnymi wobec własnych wartości i wobec Polski”. „Byli lojalnymi, mimo że spotykały ich straszne rzeczy. Myślę, że postawa, którą reprezentowali powinna być dzisiaj szczególnie przypominana, bo wszyscy potrzebujemy wzorców, które mogą inspirować w trudnych czasach” – mówił Ziobro.



Konkurs odbył się pod honorowy patronatem kpt. Konstantego Kopfa przewodniczącego Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. „Historia kołem się toczy. Nie wiadomo, jakie będą losy naszego narodu. Wszyscy powinni być gotowi do obrony Ojczyzny, dlatego młodzież, która jest następcą nas powinna być do tego gotowa i mieć tą świadomość” - mówił Kopf.



Laureaci wraz z nauczycielami - opiekunami pojadą na wycieczkę do Brukseli. Otrzymali także publikacje IPN, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrody rzeczowe.(PAP)



wos/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17