W Braniewie uczczono poległych żołnierzy radzieckich

Przed 67. rocznicą zakończenia II wojny światowej do Braniewa przyjechała oficjalna delegacja władz pobliskiego Obwodu Kaliningradzkiego z gubernatorem Nikołajem Cukanowem. Towarzyszyło im siedmiu weteranów i 380 rosyjskich motocyklistów.



W obchodach uczestniczyły władze woj. warmińsko-mazurskiego, młodzież z Braniewa i ponad stu polskich motocyklistów.



Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski powiedział, że obecność młodzieży jest dowodem na to, że pamięć o żołnierzach, którzy polegli z dala od rodzin i swojej ojczyzny wynika z potrzeby serca.



"Polacy i Rosjanie mają szczególne powody, żeby pamiętać o kolejnych rocznicach wybuchu i zakończenia tej najstraszliwszej z wojen" - podkreślił wojewoda.



Wicemarszałek województwa Witold Wróblewski przypomniał, że w wyniku II wojny w miejscu dawnych Prus Wschodnich powstało woj. warmińsko-mazurskie i Obwód Kaliningradzki. Jego zdaniem stworzone wówczas granice przestają obecnie dzielić ludzi, a stają się polem bliskich i przyjacielskich relacji między narodami. Współpraca obu regionów jest również - w jego ocenie - wyrazem szacunku dla poległych tutaj radzieckich żołnierzy.



Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej Nikołaj Cukanow podkreślił, że żołnierze pochowani w Braniewie "złożyli ofiarę życia, uwalniając Europę od dżumy faszyzmu".



Gubernator powiedział, że polscy i rosyjscy żołnierze uwalniali swoje miasta, a podobne braterstwo łączy dzisiaj motocyklistów z obu krajów, którzy przyjechali złożyć wspólnie hołd poległym.



"Dopóki żyje tradycja i pamięć niebo nad nami będzie pokojowe" - powiedział Cukanow.



Po odegraniu przez orkiestrę wojskową hymnów Polski i Rosji, salwie honorowej i modlitwach ekumenicznych złożono wieńce przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy Armii Czerwonej.



Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu wojennym polskie i rosyjskie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Andersa w centrum Braniewa.



Przedstawiciele kaliningradzkiego rządu obwodowego przyjeżdżają na uroczystości do Braniewa od trzech lat, aby oddać hołd pochowanym tu żołnierzom Armii Czerwonej i uczcić - obchodzone w Rosji 9 maja państwowe święto - Dzień Zwycięstwa.



Oficjalnej delegacji towarzyszy za każdym razem kolumna rosyjskich motocyklistów, w tym roku rekordowo liczna, dzięki nagłośnieniu wizyty przez kaliningradzkie media. Po zakończeniu rocznicowych obchodów Rosjanie pozostają w Braniewie do wieczora, by wspólnie z polskimi motocyklistami bawić się na koncertach rockowych w miejscowym amfiteatrze.



Zdaniem burmistrza Braniewa Henryka Mrozińskiego, jest to znakomita promocja miasta przed wprowadzeniem w życie umowy o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim.



"Zależy nam na jak najlepszych kontaktach z sąsiadami" - powiedział PAP burmistrz Mroziński.



Jak dodał Rosjanie doceniają, że cmentarz wojenny jest zadbany. "Wielu mieszkańców Braniewa przychodzi tu zapalić znicze, nigdy nie doszło do jakiegoś przypadku dewastacji" - podkreślił.



Na utrzymanie nekropolii gmina otrzymuje od wojewody ok. 20 tys. zł rocznie, a przed rokiem strona rosyjska sfinansowała renowację głównego pomnika na cmentarzu.



Braniewski cmentarz wojenny jest uważany za największy w Europie pod względem liczby pochowanych czerwonoarmistów. Spoczywają tutaj szczątki 31 237 żołnierzy, którzy polegli na początku 1945 r. w walkach nad Zalewem Wiślanym i w innych częściach dawnych Prus Wschodnich.



Na powierzchni ponad sześciu hektarów znajduje się 250 zbiorowych i 20 indywidualnych mogił. Większość kwater jest bezimienna. Tylko ok. 4 tys. żołnierzy to osoby o ustalonej tożsamości.(PAP)



mbo/ mki/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17