USA: Powstał internetowy rejestr dóbr kultury zrabowanych Żydom

Przedstawiciele archiwów podkreślają wprawdzie, że projekt wciąż jest w fazie tworzenia, jednak nawet na tym etapie stanowi duży postęp w 15-letnich staraniach, by usprawnić przepływ informacji między różnymi instytucjami przechowującymi tego typu dokumentację.



"Nie trzeba już podróżować po całym świecie i wydawać fortuny, by móc obejrzeć materiały" - powiedział koordynator projektu z ramienia Archiwów, James Hastings.



W ciągu 12 lat od dojścia Hitlera do władzy do końca II wojny światowej naziści zrabowali "miliony przedmiotów o znaczeniu dla kultury" - ocenia agencja Associated Press. Część udało się odzyskać, jednak wiele z nich nie wróciło do prawowitych właścicieli.



"To była kradzież na skalę kontynentu. Do dziś stoją całe magazyny wypełnione tymi przedmiotami" - podkreśla przedstawicielka jednej z 11 instytucji z siedmiu krajów, które zgodziły się współpracować przy bazie danych - m.in. niemieckie Bundesarchiv i belgijskie archiwa państwowe.



Internetowy rejestr zrabowanych przedmiotów zainteresuje przede wszystkim badaczy, jednak docelowo będzie dostępny dla każdego, kto zechce sprawdzić dzieje zaginionej rodzinnej pamiątki.



Powszechny, bezpłatny dostęp do serwisu będzie zapewniony za pięć lat, gdy wygaśnie umowa z portalem Footnote.com, który za kilkuletnią kontrolę nad dostępem pomógł w cyfryzacji dokumentów.



Projekt znajduje się na stronie Archiwów www.archives.gov pod nazwą International Research Portal for Records Related to Nazi-Era Cultural Property.(PAP)



akl/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17