Uniwersytecki Dzień Pamięci w 73. rocznicę Sonderaktion Krakau

6 listopada 1939 r. hitlerowcy, w ramach Sonderaktion Krakau, aresztowali na UJ i wywieźli do obozów koncentracyjnych 183 profesorów i wykładowców krakowskich uczelni.



Na pamiątkę tego wydarzenia od 1999 r. obchodzony jest Uniwersytecki Dzień Pamięci. We wtorek rano delegacje wykładowców i studentów odwiedziły krakowskie cmentarze, gdzie złożyły wieńce na grobach profesorów i pracowników UJ. Na cmentarzu Rakowickim odsłonięto również tablicę epitafijną poświęconą prof. Kazimierzowi Piechowi. Kwiaty złożono także przed tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum UJ i pod tablicą pamiątkową w koszarach przy ul. Wrocławskiej 82.



Główne obchody odbyły się w sali nr 56 Collegium Novum – tej samej, do której hitlerowcy w 1939 r. zwabili krakowskich profesorów. W uroczystości wzięły udział m.in. rodziny ofiar Sonderaktion Krakau, krakowski korpus dyplomatyczny, władze regionu oraz władze UJ i partnerskiego Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu.



"6 listopada jest tragiczną datą. Sonderaktion Krakau była zaprzeczeniem idei uszanowania ludzkiej godności, wartości ludzkiego życia i wolności uniwersytetu. To ma tragiczny wymiar w pamięci naszego uniwersytetu (…) My pamiętamy o tej tragicznej przeszłości – nie dla rozpamiętywania, ale dla utwierdzania się w przekonaniu o wartości wolności i swobody funkcjonowania uniwersytetu. Taki sens ma wspominanie tego tragicznego wydarzenia" - powiedział podczas uroczystości prorektor UJ prof. Andrzej Mania.



O współczesnym znaczeniu Sonderaktion Krakau mówił także prorektor Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu prof. Thomas Pfeiffer. "Jednoczesne wracanie w przeszłość, patrzenie w dzień dzisiejszy i wybieganie w przyszłość to w moim przekonaniu najlepszy sposób na osiągnięcie dwu celów: podtrzymania pamięci o grozie i okrucieństwach nazistowskiego napadu na Polskę i o związanym z tym terrorze i cierpieniu masy ludzi, a jednocześnie dbania o to, abyśmy dzisiaj i jutro, Polacy i Niemcy, żyli jak sąsiedzi, wolni i zgodni, i abyśmy jako polscy i niemieccy naukowcy mogli wspólnie pracować nad nowymi zdobyczami wiedzy z myślą o dobrej przyszłości" – powiedział Pfeiffer.



Podczas tegorocznych obchodów wręczono po raz dziewiąty nagrodę im. Stanisława Kutrzeby. Otrzymał ją doktorant w Instytucie Europeistyki UJ, absolwent UJ i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu Kamil Szubart.



Nagroda w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie dla pracownika lub absolwenta UJ została ustanowiona w 2002 r. przez Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka. Umożliwia ona roczny pobyt i badania na Uniwersytecie w Heidelbergu. Patron Nagrody - Stanisław Kutrzeba - był wybitnym historykiem prawa polskiego i jednym z profesorów uwięzionych podczas Sonderaktion Krakau.



Podczas obchodów zaprezentowano także książkę absolwenta prawa, aresztowanego przypadkowo razem z profesorami, Zygmunta Starachowicza. Jego "Pamiętnik ofiary Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6 - 10 listopada 1939 roku)", odnaleziony przez rodzinę, został wydany kilka dni temu.



W ramach obchodów Uniwersyteckiego Dnia Pamięci wprowadzono także specjalną edycję kolekcjonerskiego biletu wstępu do Muzeum UJ w Collegium Maius. Bilet zawiera informacje o Sonderaktion Krakau oraz grafikę poświęconą temu wydarzeniu. Kolekcjonerski bilet wstępu będzie w obiegu muzealnym od 1 do 30 listopada br. (PAP)



hp/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17