Ukraina: coraz więcej śladów zbrodni katyńskiej w Bykowni

W Bykowni wśród 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, pogrzebano ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.



"Znajdujemy rzeczy codziennego użytku: polskie monety, medaliki, guziki wojskowe, szczoteczki do zębów. Niestety, w ostatnich dniach nie trafiliśmy na nic, co pozwoliłoby ustalić personalia pochowanych tu ludzi" - powiedział prof. Kola.



Jego ekipa otworzyła dotychczas 26 grobów zbiorowych. Osiem z nich to groby polskie, a w pozostałych spoczywają Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości. Teren, na którym trwają poszukiwania, obejmuje pięć hektarów. Znajduje się na nim łącznie ok. 90 mogił. Polacy dokumentują wszystkie pochówki.



Polscy archeolodzy działają w Bykowni na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM). Ekshumacje w bykowniańskim lesie rozpoczęli 4 maja. Następnego dnia, 5 maja, w jednym z grobów odnaleźli polski identyfikator policyjny. Umieszczone na nim numery wskazują, że należał on do policjanta z przedwojennego województwa krakowskiego. Jego tożsamość jest obecnie ustalana.



ROPWiM chce zakończyć prace w Bykowni do czerwca, by następnie przystąpić do budowy cmentarza polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Rada liczy, że zostanie on otwarty wiosną przyszłego roku.



Pogrzebani w Bykowni Polacy zostali zgładzeni na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. W sumie zamordowano w oparciu o ten dokument ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer).



Poszukiwania szczątków polskich ofiar w Bykowni rozpoczęto w 2001 roku. W 2007 roku ekipa prof. Koli odnalazła tam m.in. nieśmiertelnik sierżanta Józefa Naglika oraz grzebień z wydrapanymi nazwiskami czterech Polaków zamordowanych przez NKWD. Znaleziska te ostatecznie potwierdziły, że w tym miejscu pogrzebano ofiary zbrodni katyńskiej.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ ap/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17