Toruń: ustawiono głaz na pamiątkę pokoju toruńskiego

Głaz z tablicą upamiętniającą zawarcie I pokoju toruńskiego ustawiono na Kępie Bazarowej, która przed sześciuset laty stanowiła scenerię ważnego wydarzenia dla historii Polski i historii Torunia. W tym miejscu 1 lutego 1411 roku prowadzono rokowania w sprawie traktatu pokojowego między Polską i Litwą a Krzyżakami, kończącego wielką wojnę z lat 1409-1411.



"W związku z okrągłą, 600. rocznicą tego wydarzenia i jednocześnie 545. rocznicą zawarcia II pokoju toruńskiego, rok 2011 upływa w Toruniu pod hasłem +Toruń miastem pokoju+. Jest to doskonała okazja do promowania Torunia jako miasta otwartego, tolerancyjnego i posiadającego znaczący kapitał historyczny" - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.



Z okazji przypadających w tym roku rocznic zawarcia traktatów pokojowych z Krzyżakami w lutym prezentowano zachowane dokumenty na specjalnej wystawie w toruńskim ratuszu. Oba średniowieczne dokumenty przechowywane są w zbiorach Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.



Pierwszy pokój toruński, podpisany 1 lutego 1411 r., zakończył "wielką wojnę" z Zakonem Krzyżackim trwającą od 1409 do 1411 r. Negocjacje pokojowe toczyły się na wyspie wiślanej pod Toruniem. Na mocy traktatu wszystkie ziemie i grody, zagarnięte podczas wojny przez obie strony, miały zostać zwrócone. Poza tym król polski i wielki książę litewski otrzymali dożywotnio Żmudź, a Ziemia Dobrzyńska pozostała w granicach Korony. Ziemia michałowska, chełmińska, Nieszawa, Murzynowo i Orłowo miały pozostać w posiadaniu zakonu.



Drugi pokój toruński, z 19 października 1466 r., jest głównym dokumentem kończącym wojnę trzynastoletnią. W myśl postanowień aktu zakon przekazywał Polsce ziemię chełmińską, michałowską i Pomorze Gdańskie oraz rezygnował z północno-zachodniej części Prus z Malborkiem i Elblągiem, a wielki mistrz stawał się księciem i radcą-senatorem Królestwa Polskiego i każdy nowo wybrany jego następca miał obowiązek składać przysięgę wierności królowi polskiemu.(PAP)



olz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17