Szwecja: obchody 20. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwa bałtyckie

W uroczystości wzięli udział także Polacy.



Od 19 marca 1990 roku do 16 września 1991 roku w każdy poniedziałek o godz. 12 na placu Norrmalmstorg tysiące ludzi spotykały się, aby wyrazić solidarność z walczącymi o niepodległość Litwą, Łotwą i Estonią.



"W ten sposób powstał spontaniczny ruch społeczny na rzecz wolności, a podobne spotkania miały miejsce jeszcze w co najmniej 50 miejscach w całym kraju (Szwecji)" - przypomniał podczas uroczystości premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. "To już 20 lat temu wolność wróciła do państw bałtyckich. Przez ten czas demokracja i sprawiedliwość zastąpiły dyktaturę, a gospodarka rynkowa przyczyniła się do imponującego rozwoju. Europa wróciła do krajów bałtyckich, a państwa bałtyckie do Europy. Dziś są pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej oraz NATO, a Estonia wprowadziła euro" - powiedział premier Szwecji.



W poniedziałek, w 20. rocznicę odzyskania przez państwa bałtyckie niepodległości oprócz polityków, w tym premierów Litwy, Łotwy oraz Estonii, na plac Norrmalmstorg przyszli również, ci którzy manifestowali tu na początku lat 90. Wśród nich nie zabrakło Polaków. "Musiałem tu przyjść, ponieważ uczestniczyłem we wszystkich demonstracjach w tym miejscu. Uważałem to za swój obowiązek" - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Olkiewicz. Wraz z kolegą rozwinął historyczny transparent z napisem Solidarność, który wykorzystywany był w demonstracjach.



O tym, że polski ruch solidarnościowy odegrał ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez państwa bałtyckie przypomniał w publicznym przemówieniu jeden z organizatorów pamiętnych demonstracji w Sztokholmie Hakan Holmberg. "Należy pamiętać, że to była tylko część większego procesu wolnościowego, do którego przyczyniła się solidarność między państwami" - powiedział Holmberg.



Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)



zys/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17