Sandomierz: dokumenty o zwyczajach i obrzędach ludowych

Jak poinformowała PAP kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Iwona Łukawska, filmy dokumentalne zostały zrealizowane we współpracy z zespołami ludowymi: „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego (Podkarpackie), „Janowiacy” z Janowa Lubelskiego (Lubelskie) oraz Teatru Obrzędowego „Ożarów” z Ożarowa (Świętokrzyskie).



Członkowie zespołów - zajmujących się odtwarzaniem tradycji ludowych - opracowali scenariusze filmów, które później omawiano z etnografami. Zdjęcia realizowane były w salach stałej ekspozycji etnograficznej sandomierskiego muzeum.



Dokument pt. „Na świętego Jędrzeja” opowiada o zapomnianych już wróżbach andrzejkowych m.in. jest w nim mowa o gałązce wiśniowej zrywanej przez panny w wigilię św. Andrzeja; gałązkę trzyma się w wodzie do Bożego Narodzenia. Jeśli zakwitnie, zapowiada to rychłe zamążpójście. Z kolei film pt. „Lasowiacka wigilia” pokazuje przygotowanie do postnej wieczerzy zgodnie z tradycją nazwanej pośnikiem, a także celebrację wieczoru ze wspólnym kolędowaniem, kiedy rodzina czeka na wyjście na pasterkę. Ostatni z filmów pt. „Wielkie pranie u Bartosów” przedstawia zwyczaj ługowania odzieży i szykowanie się praczek do wyjścia z kijankami nad rzekę.



Po raz pierwszy dokumenty będzie można obejrzeć w środę o godz. 18 w sali widowiskowej zamku sandomierskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Zespół Obrzędowy „Strefień” z Jurkowic z powiatu staszowskiego, który przedstawi widowisko pt. „Z czartem sprawa”.



Muzeum planuje także późniejsze lekcje edukacyjne dla szkół z wykorzystaniem filmów i udostępnianie ich innym placówkom.



„Podobny projekt realizowaliśmy w 2009 roku, tamte filmy były prezentowane m.in. w Muzeum Wsi Kieleckiej. Były też wykorzystywane przy pisaniu prac doktorskich. Jesteśmy otwarci na udostępnienie filmów placówkom zajmującym się etnografią w całym kraju. Filmy zostały zrealizowane po to, aby wiedza o obrzędach i zwyczajach przetrwała” - powiedziała PAP Iwona Łukawska.



Filmy nakręcono w ramach projektu „Zwyczaj i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze”, realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, który otrzymał dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.



W 2009 roku sandomierskie muzeum nakręciło trzy filmy dokumentujące zwyczaje wsi: „Rózgowiny”, „Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków” oraz „W zimowy wieczór z kądzielą w chałupie u Bartosów”. Obecne dokumenty są kontynuacją tamtego cyklu. (PAP)



and/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17