Rozpoczął się 18. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

"Powrót do korzeni naszego pierwszego państwa jest zawsze na miejscu, gdyż nie powinniśmy w epoce medialnej burzy zapominać, że od piastowskich przodków przejęliśmy wiele, często nieuświadomionych, standardów wiedzy i kulturowych zachowań" - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum i skansenu w Biskupinie.



Jedną z większych atrakcji festynu są w tym roku dwie inscenizacje na scenie głównej: "Panowanie i koronacja Bolesława Chrobrego" oraz "Zjazd książąt w Gąsawie i śmierć Leszka Białego". Studenci archeologii zachęcają gości do udziału w pokazach dawnych słowiańskich obrzędów oraz wczesnośredniowiecznych rzemiosł.



Nowością tegoroczną jest wioska wczesnośredniowieczna. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych zrekonstruowano 12 budynków: chat i zabudowań gospodarczych, a kolejne dwa powstawać będą - na oczach zwiedzających - już podczas imprezy.



"Chcemy w ten sposób uświadomić zwiedzającym, że na rozległym - 25-hektarowym - obszarze skansenu jest kilkanaście stanowisk archeologicznych. Natrafiono tu na ślady osadnictwa z okresu od późnego paleolitu po późne średniowiecze" - podkreślił Zajączkowski.



W wiosce wczesnośredniowiecznej chaty mają swoich "lokatorów", noszących autentyczne nazwiska ówczesnych mieszkańców Biskupina. Osada została bowiem wymieniona - wraz ze spisem mieszkańców - w jednym z dokumentów papieża Innocentego II.



Na terenie biskupińskiego skansenu będą prezentować się grupy historyczne – Srebro Peruna i Dziedzictwo Wolina, a koncerty dadzą Ostrovia i Percival z Polski oraz białoruski Lutaś. Codziennie można będzie przeczytać eseje i artykuły w bezpłatnej "Gazecie Biskupińskiej", poszerzające wiedzę na temat Polski Piastów. Podczas festynu wystąpią goście z Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec i Holandii.(PAP)



olz/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17