Rozliczyć zbrodnie PRL – debata NZS

Spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowało w czwartek Niezależne Zrzeszenie Studentów, imprezę objęło patronatem Muzeum Historii Polski.



Prof. Żaryn z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego ocenił, że historycy badający dzieje PRL i mówiący o odpowiedzialności konkretnych osób sprawujących władzę są w lepszej sytuacji niż sędziowie. „Oni musza się trzymać procedur prawnych, odnosić się do konkretnych dokumentów i na tej podstawie ferować wyroki” – podkreślił Żaryn.



Zdaniem historyka trudność w rozliczeniu zbrodni PRL bierze się m.in. stąd, że polityczna rzeczywistość Polski Ludowej różniła się od tej zapisanej w konstytucji. „Ówczesne MSW nie było zwykłym resortem, którego działania regulowało prawo. To była organizacja przestępcza mająca wpływ na wymiar sprawiedliwości, prokuratury i sądy, a nawet instytuty kryminalistyczne badające dowody w śledztwach” – uważa Żaryn.



W jego opinii działania MSW polegające na mataczeniu i zacieraniu śladów także dziś utrudniają osądzenie sprawców zbrodni dokonanych na osobach uznanych niegdyś za wrogów systemu.



Z sądami prof. Żaryna nie zgadzał się dr Marcin Zaremba, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznaczając, że nie chodzi mu o obronę peerelowskiego MSW, podkreślił, iż nie można o nim mówić jak o mafii.



Maciej Latos, wiceprzewodniczący NZS na UW, jeden z organizatorów dyskusji, powiedział PAP, że mimo iż sam nie pamięta PRL, to jednak uważa rozliczenie zbrodni komunistycznych za konieczne. „Byłby to sygnał dla społeczeństwa, że naprawdę skończyła się PRL, a zaczęła wolna demokratyczna Rzeczpospolita”. (PAP)



wka/ abe/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17