Publikacja poświęcona wojennym kryjówkom Żydów w okupowanej Polsce

Książka "Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce", która stała się podstawą pracy doktorskiej autorki, została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas czteroletniej pracy nad publikacją Cobel-Tokarska korzystała głównie z archiwów m.in. zgromadzonych w Żydowskim Instytucie Historycznym, Yad Vashem czy w prywatnych archiwach oraz opublikowanych świadectwach.



"Publikacja opowiada o ukrywaniu się Żydów, o kryjówkach, w których w czasie II wojny wiele tysięcy ludzi na terenach okupowanej Polski próbowało ocalić swoje życie. I moim celem było przybliżenie czytelnikowi tego świata, o którym w ogóle nie mamy pojęcia. Była to próba opisu, jak to wyglądało, gdzie te kryjówki się mieściły, w jakich warunkach ludzie przebywali, jak różnie się ich życie toczyło przez tę wojenną zawieruchę i próba analizy tego zjawiska w różnych socjologicznych kategoriach" - opowiadała Cobel-Tokarska.



Jak zaznaczyła, chciała się przyjrzeć tej sytuacji m.in. poprzez analizę metafor, których używali ukrywający się, opisując swoje wojenne losy. "Przeanalizowałam setki dzienników, pamiętników, relacji, napisanych przez nich po wojnie i próbowałam z nich wywnioskować, jak sami o tym myśleli. Stąd tytuł +bezludna wyspa, nora, grób+, bo to metafory, które się tam często pojawiają. Bezludna wyspa, bo czuli się tak osamotnieni w tej sytuacji, nora - gdyż przyrównywali swój los do ściganej zwierzyny, a grób - ponieważ mieli wrażenie pogrzebania za życia. Wiele osób przyrównywało także kryjówkę to więzienia, bo nie można się było stamtąd wydostać, a na zewnątrz groziła śmierć" - relacjonowała autorka.



Podkreśliła, że starała się jednak także znaleźć bardziej optymistyczne wątki w tej dramatycznej sytuacji. Jeden z rozdziałów książki jest poświęcony pojęciu domu i temu, jak ukrywający się próbowali utracony dom zastąpić odnalezioną kryjówką. "W miejscach tych z reguły panowały ciężkie, spartańskie warunki, ale jednak czasami udawało im się w jakiś sposób, choć przez chwilę poczuć się tam bezpiecznie" - mówiła Cobel-Tokarska.



W jej ocenie ukrywanie się, ten strach i próby odnalezienia jakiejś namiastki domu to bardzo ludzkie, uniwersalne doświadczenia, których nam na szczęście nie będzie dane doświadczyć, ale możemy w jakiś sposób próbować je zrozumieć. "Ja bym chciała, żeby po lekturze tej książki czytelnicy nie myśleli o historii Żydów w czasie wojny jako o czymś osobnym, ale żeby spróbowali potraktować to jako coś ludzkiego, co każdemu z nas mogłoby się przydarzyć" - dodała autorka.



"Nie lubię myśleć o tych osobach jako o ofiarach, bo tak naprawdę to byli bohaterowie, którzy brali swój los w swoje ręce na tyle, na ile sytuacja im pozwalała. Zwrócenie się do kogoś o pomoc, szukanie jej na własną rękę czy próba zbudowania sobie kryjówki, bo to się też zdarzało - architektoniczne, inżynieryjne prace na niesamowitą skalę, o czym my w ogóle nie wiemy, to wszystko to takie bohaterstwo dnia codziennego, które w trudnych wojennych czasach było na porządku dziennym. I to jest w pewnym sensie optymistyczną konkluzją, pokazującą siłę człowieka, który za wszelką cenę chce uratować życie swoje i najbliższych" - podsumowała Cobel-Tokarska zaznaczając, że publikacja jest także swoistym hołdem dla ukrywających się.



Publikacja opatrzona jest zdjęciami schronów jak też szkicami i planami bunkrów i kryjówek; są to np. zdjęcia schronu pod grządkami w ogrodzie w Rawie Ruskiej czy plany jednego ze schronów w getcie w Rohatyniu. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17