Przodkowie Amerykanów przybyli z Europy, a nie z Azji?

Dominująca teza głosi, że ludzie przeszli do Ameryki Północnej z Syberii około 15 tys. lat temu, przez zamarzniętą wtedy Cieśninę Beringa. Byli to przodkowie amerykańskich Indian.



Antropolog z waszyngtońskiego Smithsonian Institution, Dennis Stanford, uważa jednak, że jako pierwsi zjawili się w Ameryce przybysze z Europy, przedstawiciele kultury solutrejskiej. Zamieszkiwali oni w epoce kamienia łupanego terytoria dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Portugalii.



Na tę teorię wskazują kamienne narzędzia znalezione w czasie wykopalisk w rejonie zatoki Chesapeake na wschodnim wybrzeżu USA. Były to noże i kowadła z kamienia, służące, zdaniem archeologów, do obróbki kłów mastodonta - i identyczne z takimi, jakie znaleziono także w Europie.



Według Stanforda i popierających jego hipotezę archeologów amerykańskich i brytyjskich przedstawiciele kultury solutrejskiej, żyjący w epoce lodowcowej, dotarli do Ameryki około 22 tys. lat temu. Przepłynęli wzdłuż brzegu megalodowca, który pokrywał wtedy znaczną część półkuli północnej, w tym Oceanu Atlantyckiego. Podobnie jak Eskimosi żyli z polowań na foki i ptactwo morskie.



Stanford wraz z brytyjskim archeologiem Bruce'em Bradleyem z Uniwersytetu Exeter przedstawili swoją hipotezę w książce "Across Atlantic Ice" (Przez lód Atlantyku).



Pierwsze wspomniane kamienne narzędzia znaleziono w USA już ponad 40 lat temu, ale dopiero niedawno udało się ustalić ich wiek.



Nie wszyscy naukowcy podzielają hipotezy Stanforda i jego kolegów. Niektórzy zwracają np. uwagę, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej warstwa lodu mogła nie rozciągać się poprzez całą szerokość Atlantyku. To zaś zmuszałoby migrujących ludzi do pokonania znacznych przestrzeni przez otwarte morze.



Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)



tzal/ awl/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17