Prof. Śpiewak: w ŻIH-u nacisk położyłbym na wykorzystanie archiwów

O tym, że prof. Paweł Śpiewak ma zostać nowym dyrektorem ŻIH, poinformował w lipcu wiceminister kultury Piotr Żuchowski. "Nominacja nie została jeszcze podpisana, ale jesteśmy po wiążących rozmowach" - tłumaczył wówczas Żuchowski.



We rozmowie z PAP Śpiewak potwierdził, że zgodził się objąć funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Na pytanie, czy zostanie szefem ŻIH od 1 października, odparł, że "wszystko na to wskazuje".



"Wiele na to wskazuje, choć chciałbym, aby - przed otrzymaniem nominacji na to stanowisko - nieco poprawiła się sytuacja budżetowa instytucji. Teraz sytuacja budżetowa jest bardzo słaba" - zwrócił uwagę Śpiewak. Zapowiedział, że zamierza rozmawiać w tej sprawie z resortem kultury.



Prof. Śpiewak zwrócił uwagę, że zgodził się na objęcie stanowiska dyrektora ŻIH z kilku powodów. Jednym z nich jest - jak mówił - zespół ludzi, którzy tworzą instytut. "Jest tam wiele wybitnych osób, które mają olbrzymią wiedzę" - zauważył Śpiewak.



W jego opinii ŻIH jest też instytucją naukową o wielkiej randze, w której wyjątkowo dba się m.in. o zachowanie tradycji badań nad kulturą żydowską i nad judaizmem.



"To jest bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia nauki, ale też z punktu widzenia świata żydowskiego" - zwrócił uwagę.



Zdaniem Śpiewaka punktem centralnym działalności ŻIH-u powinno być wykorzystanie jego zbiorów archiwalnych. Jak przypomniał, jednym z najcenniejszych elementów tych zbiorów jest Archiwum Ringelbluma, podziemne archiwum getta warszawskiego.



"Są też bardzo duże zbiory archiwalne uzyskane po wojnie - bardzo dużo relacji, informacji o uratowanych dzieciach, o losach Żydów" - podkreślił Śpiewak. Jak dodał, są to materiały, "które domagają się czytania i prezentowania".



Paweł Śpiewak (ur. 1951 w Warszawie) jest synem pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1984 r. uzyskał stopień doktora, jego promotorem był prof. Jerzy Szacki. Specjalizuje się w historii idei, zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną oraz problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych, m.in.: "Ideologii i obywateli", "W stronę wspólnego dobra" i "Pamięci po komunizmie".



Ma na swoim koncie również epizod w roli polityka - w 2005 roku jako bezpartyjny kandydat został wybrany do Sejmu V kadencji w okręgu warszawskim z listy Platformy Obywatelskiej. W 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję. Obecnie pracuje w Instytutach Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.



Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma powstał decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego 1 stycznia 2009 roku. Jego historia jest jednak znacznie starsza.



W 1947 r. Centralna Żydowska Komisja Historyczna (CŻKH, istniejąca od grudnia 1944 r.) została przekształcona w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Stowarzyszenie ŻIH istnieje nadal, pozostaje właścicielem zbiorów zgromadzonych przez CŻKH, oraz przyznanego jej przez władze Warszawy budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej.



W 1994 r. ze Stowarzyszenia wyodrębnił się Instytut Naukowo-Badawczy, podporządkowany Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zakończył swą działalność 31 grudnia 2008 roku. Żydowski Instytut Historyczny ma kontynuować działalność dawnego Instytutu Naukowo-Badawczego.



Żydowski Instytut Historyczny zajmuje się m.in. pogłębianiem i upowszechnianiem wiedzy o historii i kulturze Żydów, zwłaszcza Żydów polskich. Prowadzi badania naukowe. Zadaniem Instytutu jest także wspomaganie działań przyczyniających się do ochrony i upamiętniania dziedzictwa Żydów polskich.(PAP)



agz/ mlu/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17