Premiera „Ślubów rycerskich” - w rocznicę bitwy pod Grunwaldem

Zdjęcia do wyreżyserowanej przez Macieja Pawlickiego opowieści nakręcono w klasztorze w Wąchocku i na zamku w Malborku.



Jak informuje portal internetowy gminy Wąchock, bohaterami filmu są m.in.: kanonik Paweł Włodkowic (Michał Chorosiński), rycerz Zawisza Czarny (Mateusz Młodzianowski), dominikanin Jan Falkenberg (Mariusz Bonaszewski), wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Michael Kuchmeister (Henryk Talar) oraz bp. Mikołaj Trąba, bp. Fracesco Zabarella, antypapież Jan XXIII i papież Marcin V.



W dyplomatyczno-intelektualnych starciach soborowych Polacy po raz kolejny zwyciężyli Krzyżaków. Według reżysera filmu, niewiele osób dzisiaj pamięta, że Krzyżakom udało się - przez kilka lat skutecznej propagandy - doprowadzić do takiego przekonania, że owszem, była w 1410 roku wielka bitwa, wygrana przez Polaków, ale to dzicy ludzie, którzy napadli na chrześcijan. Na szczęście Włodkowic przeciwstawił się w Konstancji całemu światu i wygrał; to był naprawdę przełomowy punkt w rosnącej pozycji Polski w ówczesnej Europie.



„Na soborze w Konstancji (1414-1418) była obecna polska delegacja, na czele której stał arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba. Podczas soborowych sporów Jan Falkenberg, krakowski dominikanin działający w interesie Krzyżaków, fałszywie oskarżał Polaków, jakoby bronili pogan i sprzymierzali się z nimi przeciw chrześcijanom. W obronie Polaków oraz o godne traktowanie pogan przemawiał Paweł Włodkowic, ówczesny rektor krakowskiego uniwersytetu” - czytamy na stronie www wąchockiego Urzędu Miasta i Gminy.



W nakręconym we wnętrzach wąchockiego opactwa cystersów filmie wystąpi m.in. kilkudziesięciu mieszkańców Wąchocka, którzy jako statyści wcielili się w role mniej ważnych kardynałów, biskupów, rycerzy, krzyżaków i innych zakonników, obecnych na soborze.



Wąchoccy cystersi wspominają, że aktorzy oraz ekipa filmowa byli podczas kręcenia zdjęć zauroczeni pięknem romańskiego klasztoru cysterskiego w Wąchocku, a zwłaszcza jego unikatowym kapitularzem - najlepiej zachowanym wnętrzem z tego okresu w Polsce i jednym z najcenniejszych w Europie. Większość scen soborowych powstała w refektarzu, wykorzystano również kapitularz, fraternię i krużganki.


Zdjęcia dokumentalne i część ujęć fabularnych, opisujących wydarzenia po bitwie pod Grunwaldem, nakręcono w Malborku.



Napisy: Klasztor oo. cystersów w Wąchocku oraz Miejsko-Gmninny Ośrodek Kultury w Wąchocku (tam w przeddzień zdjęć odbył się casting statystów) pojawią się na ekranie wśród adresatów podziękowań realizatorów za współpracę przy produkcji filmu. To wspaniała promocja Wąchocka - uważają jego mieszkańcy.(PAP)



mch/ pz/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17