Pomorskie: na Westerplatte otwarto ścieżkę edukacyjną

Tablice prezentują przede wszystkim historyczne zdjęcia i szkice. Znalazły się na nich także mapy i inne materiały dotyczące rozmieszczenia oraz historii poszczególnych obiektów wchodzących w skład działającej na półwyspie w latach 1926-1939 Wojskowej Składnicy Tranzytowej, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy.



Tablice zawierają też mapy pomagające zwiedzającym zorientować się w topografii półwyspu. Materiały opatrzone są napisami w języku polskim i angielskim.



„Zawartość plansz ma przede wszystkim pomóc w samodzielnym zwiedzaniu terenu Westerplatte. Jest ona uzupełnieniem wystawy plenerowej, którą prezentujemy na tym terenie od 2009 roku” – wyjaśnił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Paweł Machcewicz.



Na czynną od 2009 roku wystawę plenerową "Westerplatte: kurort - bastion - symbol" składa się około 50 plansz zainstalowanych na ponad dwudziestu dużych betonowych ramach umieszczonych w różnych punktach półwyspu.



Plansze zawierające zdjęcia, mapy i teksty (także w języku angielskim) prezentują historię Westerplatte, począwszy od powstania półwyspu, poprzez przełom XIX i XX wieku, kiedy to działał tutaj kurort oraz walki z 1939 roku, po czasy współczesne. Największa część ekspozycji poświęcona jest samej obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej i kampanii polskiej z 1939 roku oraz okupacji niemieckiej.



Muzeum II Wojny Światowej przejęło pieczę nad terenem byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 2008 roku, kiedy to powołano do życia tą placówkę. Jak poinformował PAP dyrektor Machcewicz, w najbliższym czasie Muzeum planuje przede wszystkim przygotować nową ekspozycję w wartowni nr 1 – jednym z niewielu obiektów Składnicy ocalałych do dziś. (PAP)



aks/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17