Polsko-niemieckie projekty edukacyjne w Gorzowie

Oba projekty mają być gotowe do końca roku, a pieniądze na ich realizację będą pochodzić z Fundacji Landsberg. Zrzesza ona dawnych mieszkańców Landsberga i działa w niemieckim Herford, które jest miastem partnerskim Gorzowa.



Współpraca między miastami trwa od kilku lat. W tym roku dzięki temu w Szkole Podstawowej nr 15 w Gorzowie ma powstać laboratorium językowe. "Pozwoli ono na efektywne metody nauczania na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Uczniowie przy użyciu profesjonalnego sprzętu i oprogramowania już od najmłodszych lat uczyliby się języków obcych w atrakcyjny sposób" - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka gorzowskiego magistratu Anna Zaleska.



Projekt zakłada także m.in. poznawanie znanych mieszkańców dawnego Gorzowa, historii miasta, działalności Fundacji Stiftung Landsberg.



Szkoła ma już doświadczenie w nauce języków obcych, ponieważ przez osiem lat brała udział w programie Unii Europejskiej Socrates Comenius. W latach 2001-2007 placówka współpracowała ze szkołą podstawową w Eberswalde. W SP nr 15 dzieci uczą się języka angielskiego lub niemieckiego. Na 560 uczniów w nauczaniu języka niemieckiego w klasach I-IV bierze udział 170 dzieci.



Z kolei w Zespole Szkół Gastronomicznych ma powstać pracownia ekonomiczno-regionalna, w której będzie Szkolna Agencja Informacyjna "Tertio". W ramach jej działalności uczniowie będą m.in. redagować gazetkę szkolną "Głos Gastronomika".



"Prowadzenie agencji pozwoli lepiej przygotować młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, pokazać szanse i zagrożenia, jakie niesie za sobą prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ponadto będzie motywować do podnoszenia kwalifikacji zawodowych" - tłumaczyła Zaleska.



Zespół szkół chce też współpracować z Fundacją Stiftung Landsberg w zakresie edukacji regionalnej i historycznej młodych gorzowian. W planach jest zorganizowanie debaty historycznej poświęconej historii miasta Landsberg/Gorzów z udziałem przedstawicieli Fundacji Stiftung Landsberg.



Zespół Szkół Gastronomicznych jest placówką o wieloletnim doświadczeniu w kształceniu w zawodach związanych z żywnością i żywieniem. Współpracuje z lokalnymi organizacjami rynku pracy oraz przedsiębiorcami, którzy umożliwiają uczniom praktyki zawodowe. Od 2008 r. ma certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a w 2011 r. otrzymała tytuł Szkoła Odkrywców Talentów, nadany przez ministra edukacji narodowej.



Szkoła ma doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej.



Gorzów i Fundacja Landsberg współpracują m.in. przy tworzeniu wydawnictw upamiętniających dziedzictwo kulturowe Landsberga i jego obywateli: albumu "Widoki dawnego Gorzowa", książki "Max Bahr i jego praca obywatelska". Wspólnie realizują różne przedsięwzięcia, jak odbudowa fontanny Pauckscha, remont organów w katedrze, dwukrotnie organizowany w Gorzowie Federalny Zjazd Landsberczyków czy ufundowanie Dzwonu Pokoju, który został sfinansowany przez byłych mieszkańców Landsberga w 2006 roku.



Historia Gorzowa datuje się od 2 lipca 1257 roku, kiedy to powstało miasto o nazwie Landisberch Nova. Niemcy zamieszkiwali miasto do 1945 r. Za datę, która oznacza opuszczenie miasta przez Niemców i początek polskiego osadnictwa, uznaje się 30 stycznia 1945 r. (PAP)



mrd/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17