"Pokój konspiratora" - wystawa towarzysząca spektaklowi "Wroniec"

Ekspozycja zainauguruje kolejny blok prezentacji spektaklu "Wroniec" w reż. Jana Peszka. Przedstawienie to adaptacja najnowszej książki Jacka Dukaja o tym samym tytule.



Głównym bohaterem "Wrońca" jest dziecko - mały Adaś, syn opozycyjnego pisarza. 13 grudnia 1981 - w Polsce pojawia się tajemniczy Wroniec, który porywa rodziców chłopca. Adaś wyrusza na poszukiwania bliskich przez szare miasto, zaludnione przez Milipantów, Członków i Bubeków na usługach Wrońca, z którym walczą Panowie Oporni.



Jak poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiego Teatru Lalek Anna Hejno, celem ekspozycji "Pokój konspiratora" jest nakreślenie szerszego kontekstu dla wystawianego na deskach teatru przedstawienia.



Wystawa ma charakter interaktywny. Eksponaty dokumentujące działalność opozycyjną lat 80. zostały zebrane w pomieszczeniu zainscenizowanym na pokój mieszalny z tamtych lat. O dzielności opozycyjnej będą zwiedzającym opowiadać m.in. byli członkowie Międzyszkolnego Komitetu Oporu - antykomunistycznej organizacji uczniów szkół średnich, która powstała w 1985 r. we Wrocławiu.



Wystawie będzie towarzyszyć gra typu LARP (z ang. dosł. odgrywanie ról na żywo), w której publiczność będzie odgrywać role bohaterów powieści Dukaja.



Ekspozycję zorganizował wrocławski Teatr Lalek przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz byłymi członkami Międzyszkolnego Komitetu Oporu. Wystawę będzie można zwiedzać do 8 maja. (PAP)



pdo/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17