Podlaskie: dokumenty dot. działalności miejscowego AK trafiły do IPN

Zdaniem historyków IPN, zbiór prawie 50 dokumentów odkrytych na plebanii w Porytem to cenne znalezisko. Do instytutu przekazał je proboszcz parafii ks. Jan Domiński.



Na piątkowej konferencji prasowej w IPN w Białymstoku duchowny mówił ze wzruszeniem, że to "nietypowa sytuacja". "Znalazły się tam dokumenty niesamowitej wartości" - podkreślił. Ksiądz zapoznał się z ich treścią i przekazał zbiór do IPN.



Jak poinformowała dyrektorka oddziału IPN w Białymstoku, Barbara Bojaryn-Kazberuk, dokumenty zostały znalezione w niewielkiej brązowej kopercie i należały do Komendy Okręgu Białystok AK, a od stycznia 1945 roku - AK Obywatelskiej.



Eugeniusz Korneluk, naczelnik biura udostępniania i archiwizacji dokumentów w białostockim IPN, zaznaczył, że dokumenty te są "niezwykle cennym uzupełnieniem" archiwum dotyczącego organizacji niepodległościowych działających na tym terenie. Ocenił, że pozyskane dokumenty są w lepszym stanie technicznym niż te, które były dotąd w IPN, a trafiły tam np. z archiwów UB.



Przekazany zbiór liczy 49 dokumentów. Dr Marcin Zwolski z IPN powiedział, że jest on "dosyć zwarty". Jest tam m.in. zbiór radiogramów wysyłanych przez Okręg AK Białystok do Londynu, które - zdaniem historyka - były najprawdopodobniej przechowywane poza archiwami państwowymi czy UB.



Do nich dołączone zostały pojedyncze dokumenty, jak raporty AK z lat 1944-1945. Zwolski zaznaczył, że w większości są to oryginalne dokumenty, inne to odpisy oraz maszynopisy, jak w przypadku radiogramów. Dodał, że większość z nich sygnowana jest przez szefa białostockiego AK płk. Władysława Liniarskiego, "Mścisława".



Niektóre z dokumentów zostały przedziurkowane, co może świadczyć o tym, że mogły należeć wcześniej do innego zbioru, natomiast na innych dokumentach są adnotacje i podkreślenia. Zwolski ujawnił, że podkreślenia są charakterystyczne, dotyczą walki AK z partyzantką sowiecką czy tzw. bandami sowieckimi grasującymi w latach 1943-44 na tych terenach. Dodał, że takie podkreślenia stosowali funkcjonariusze UB w trakcie śledztw, którzy wykorzystywali je do oskarżeń przeciwko żołnierzom AK. Dlatego - jego zdaniem - niektóre dokumenty mogły znajdować się wcześniej w posiadaniu UB.



Zwolski powiedział też, że najprawdopodobniej większość dokumentów z tego zbioru nie została wcześniej nigdzie opublikowana. Znane są jedynie raporty wysyłane przez AK do Londynu, które zachowały się w tamtejszym archiwum.



Według niego, dokumenty najprawdopodobniej przechowywał proboszcz parafii w Porytem ks. Stanisław Kossakowski, który był adiutantem Liniarskiego "Mścisława" i miał z nim kontakt również po wojnie.



Liniarski aresztowany został w lipcu 1945 roku w Brwinowie koło Warszawy. Skazany przez Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci za "organizowanie wojny domowej na Białostocczyźnie", potem ułaskawiony, spędził 10 lat w więzieniach na Mokotowie i w Rawiczu. Później mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł w 1984 roku.



Marcin Zwolski powiedział, że jedna z hipotez może wskazywać, iż ks. Kossakowski mając kontakt z archiwum AK Okręgu Białystok, mógł później te dokumenty po prostu przechować. Według niego, jest to najbardziej prawdopodobna wersja.



Historycy IPN mają dokumenty znalezione w Porytem od kilku dni. Teraz mają być one opracowane, następnie trafią do archiwum instytutu.



Barbara Bojaryn-Kazberuk zaapelowała też, by osoby, które mają w swoich archiwach dokumenty lub znajdą tego rodzaju pamiątki i listy, przekazały je do IPN. Zapewniła, że po opracowaniu dokumenty będą dostępne dla wszystkich. (PAP)



swi/ rof/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17