Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną "Historia zebrana"

„Półki księgarń uginają się pod ciężarem książek historycznych. Wydawcy prześcigają się w skupianiu naszej uwagi atrakcyjnymi okładkami czy kuszącymi promocjami. Jednak jak odróżnić dobrą książkę od złej? - pyta Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl. - Postanowiliśmy pomóc w rozwiązaniu tego dylematu, zapraszając do współpracy redakcję zaprzyjaźnionego portalu historycznego Histmag.org”.



Zdaniem Michała Świgonia z redakcji tego portalu mimo, że na rynku księgarskim funkcjonuje już kilka uznanych nagród dla książek historycznych, to za żadną z nich nie stoi siła głosu tysięcy internautów, miłośników historii i dobrej książki. Według niego, internet daje szansę, by stosunkowo łatwo zebrać opinie czytelników.



„Z kolei do jury konkursu, zamiast przedstawicieli środowiska naukowego, zaprosiliśmy doświadczonych recenzentów książek. To ludzie, którzy mają stały kontakt z najnowszymi trendami w literaturze i... szeroką wiedzę o gustach czytelników” – dodaje Świgoń.



Do wiosennej edycji plebiscytu zgłoszono 26 tytułów w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (pozycje naukowe) oraz Historia niebanalna (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący).



Na najlepsze publikacje można głosować do 12 kwietnia. Aby oddać głos, wystarczy wejść na stronę http://historiazebrana.pl i skorzystać z odpowiedniego formularza.



Dla uczestników głosowania organizatorzy przeznaczyli 52 nagrody książkowe.



Inicjatywie patronują: "Tygodnik Powszechny", Polski Związek Bibliotek, "Archeologia Żywa", "Odkrywca", ksiazka.net.pl i dlastudenta.pl.



PAP - Nauka w Polsce



ssz/ agt/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17