„Opowiem ci o wolnej Polsce” - projekt edukacyjny IPN

We wtorek zakończyła się Ogólnopolska Konferencja czwartego już Programu „Opowiem ci o wolnej Polsce” przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Publicznej i Muzeum Powstania Warszawskiego. „Uczestnicy programu – uczniowie wszystkich poziomów, od podstawówek do liceów – mieli za zadanie przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy w latach 1939 -1989” – wyjaśniła w rozmowie z PAP Olga Tumińska z IPN.



Rozmowy zostały zarejestrowane w formie wideo lub audio i opracowane w formie pisemnej. „Bohaterami filmów i audycji najczęściej są ludzie, których historie i czyny znają tylko nieliczni. Materiały przygotowane przez młodzież dotyczą lokalnych działaczy, członków rodziny czy sąsiadów” – podkreśliła Tumińska.



I tak np. uczniowie z gimnazjum nr 40 z Wrocławia zrobili krótki film dokumentalny o Annie Węcek, która w stanie wojennym została internowana przez pomyłkę. „Pani Anna trafiła do ośrodka odosobnienia w Gołdapi tylko, dlatego, że odwiedziła koleżanki zaangażowane w działania opozycyjne. Sama była szeregowym członkiem Solidarności, podobnie jak 10 mln Polaków należących do związku. Jej +wina+ polegała na tym, że znalazła się w złym miejscu i w złym czasie” – powiedział Łukasz Woźniak, nauczyciel historii, który opiekował się grupą uczniów realizujących projekt we Wrocławskiem gimnazjum.



Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Wędrynie w Republice Czeskiej przygotowały w ramach projektu materiał o doktorze Augustynie Fai z Ostrawy. „W szpitalu, w którym pracował mój pradziadek zabrakło krwi odpowiedniej dla pewnej niemieckiej pacjentki. Kiedy się okazało, że pradziadek ma taką samą grupę, dokonał transfuzji oddając Niemce swoją krew” – opowiedziała PAP Anna Gociek. Wydarzenie to uratowało później życie pradziadkowi dziewczynki. „Dr Faja oskarżony przez hitlerowców, że nie udziela pomocy medycznej Niemcom trafił na gestapo. Gdy podczas przesłuchania opowiedział o transfuzji, został – po weryfikacji - uwolniony” – dodał Marcin Nieboras, nauczyciel z Wędrynia.



Prace przygotowane przez uczestników projektu są publikowane w internecie pod adresem: http://www.edutuba.pl. „W ciągu czterech lat trwania programu zebraliśmy setki stron relacji, tysiące fotografii ukazujących losy ludzi zaangażowanych w walkę o niepodległość, ochronę praw obywatelskich czy aktywnie demonstrujących sprzeciw wobec panującym porządkom. To wyjątkowa dokumentacja” – oceniła Olga Tumińska. (PAP)



wka/ mlu/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17