Odnowiono najstarszy szczeciński kościół

W wyniku prac konserwatorskich odsłonięto oryginalną średniowieczną dekorację gotyckich wnęk zdobiących fasadę świątyni, którą zachowano bez przywracania wtórnego wypełnienia wnęk warstwami tynku - poinformowano w środę w tamtejszym magistracie.



Prace prowadzone były przez miasto w ramach programu Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Ich koszt wyniósł 165 tys. zł. Konserwację przeprowadzono pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków przy naukowej konsultacji prof. dr hab. Jadwigi Łukaszewicz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.



Kościół p.w. św. Piotra i św. Pawła zbudowany został w latach 1425-1440 w miejscu, lokalizowanej jako najstarsza, szczecińskiej świątyni. Początkowo był świątynią trójnawową z wieżą dobudowaną w 1460 roku. W wyniku późniejszej przebudowy, a także zniszczeń uzyskał obecny, jednoprzestrzenny układ wnętrza. Posiada zachowane cenne barokowe wyposażenie.



Zakończona została także konserwacja i renowacja zachowanego reliktu muru zewnętrznego twierdzy z lat 1724-1740, powstałej jako system fortyfikacyjny Szczecina. Relikt muru będzie eksponowany w miejscu znaleziska, w powstającej w centrum Szczecina galerii handlowej Kaskada.



Miasto zabezpieczyło również Wieżę Quistorpa, wpisaną jako trwała ruina do rejestru zabytków. W wyniku prac odsłonięto m.in. oryginalną posadzkę i zachowane fragmenty obiektu.



Wieża, znajdująca się w szczecińskim Lesie Arkońskim wzniesiona została w latach 1900-1904 z inicjatywy i ze środków Martina Ouistorpa, jako punkt widokowy i zarazem upamiętnienie postaci jego ojca Johannesa Quistorpa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa.



Wysadzona w powietrze w ostatniej fazie wojny, przez żołnierzy niemieckich, pozostaje do dzisiaj ruiną. W 2009 roku na zlecenie miejskiego konserwatora zabytków wykonana została koncepcja sposobu zagospodarowania wieży na cele turystyczno użytkowe z odbudową, na punkt widokowy. (PAP)



epr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Nie każdy był w Szczecinie dlatego warto pokazać ów zabytek. Natomiast wieża, a właściwie jej smutne resztki, zachęcają do większej tęsknoty z przeszłością.

  • maxikasek napisał:

    Warto przy okazji wspomnieć o kościele św. Jana Ewangelisty, w którym zachowała się oryginalna więźba dachowa z XIV wieku.

  • czarny olek napisał:

    A co z wieżą Bismarcka? Dalej się rozpada?

  • Anonymous napisał:

    I się na bo znów wybrał Groszek rekonesans resztki sopockim dawnego cmentarzu i odnalazł Cmentarz ... Groszek cwany biegał Razem balerinach tym w ... Hmm ... Widok z baleriny fioletowe pomponami, Zielona spódnica i Czerwony skaczące płaszczyk starych PO grobach

  • maxikasek napisał:

    [quote:1adf9b761a]A co z wieżą Bismarcka? Dalej się rozpada?[/quote:1adf9b761a] Niestety, ktoś tak sprytnie sformułował umowę dzierżawy, że dzierżawca nic nie musi robić a nie można mu odebrać jej przed końcem umowy. Czyli za jakieś 88 lat.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17