"NYT": Instytut Yad Vashem łagodzi krytykę pod adresem Piusa XII

Jak zauważa nowojorski dziennik, organizatorzy wystawy złagodzili nieco jej wymowę, odnotowując m.in. w nowej wersji, że Pius XII nie "protestował publicznie", gdy z Rzymu deportowano Żydów; w starej wersji było sformułowanie, według którego papież "nie interweniował".



Obie wersje mówią, że Pius XII "wstrzymał się z podpisaniem deklaracji sprzymierzonych potępiającej eksterminację Żydów" w grudniu 1942 roku. Jednak w nowej notce uwzględniono wystąpienie Piusa XII na Boże Narodzenie tego roku, w którym zwrócił uwagę na los setek tysięcy ludzi "skazanych na śmierć lub powolną eliminację" z powodu pochodzenia. Jak relacjonuje gazeta, w komentarzu zauważono jednak, że "Żydzi nie zostali tam wymienieni explicite".



Ponadto zmieniono tytuł wystawy z "Papież Pius XII" na "Watykan".



Rzeczniczka instytutu wyjaśniała, że poprawki są rezultatem nowych badań, po części opartych na otwartym archiwum Piusa XI, a nie presji ze strony Watykanu, który "długo utrzymywał, że Pius XII interweniował w kwestii deportacji rzymskich Żydów do Auschwitz".



Jak pisze "New York Times", organizatorzy odnotowują kontrowersje wobec papieża z czasów wojny. Przywołują stanowisko krytyków Piusa XII, "którzy twierdzą, że jego decyzja o wstrzymaniu się z potępieniem morderstw Żydów przez nazistowskie Niemcy stanowi moralną porażkę". Wspomina jednak także opinię obrońców papieża, którzy argumentują, że właśnie "ta neutralność zapobiegła ostrzejszym represjom w stosunku do Watykanu i instytucji Kościoła w Europie, umożliwiając podjęcie na wielu szczeblach Kościoła konspiracyjnych działań pomocy" potrzebującym.



Powołany w 1953 roku Yad Vashem bada i dokumentuje zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Jest również miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu. (PAP)



ksaj/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17