Nagroda "Odry" dla prof. Tazbira

Redakcja miesięcznika "Odra" postanowiła przyznać swoją doroczna nagrodę prof. Januszowi Tazbirowi za "zbiór napisanych z wielką pasją i talentem literackim esejów historycznych +Od sasa do lasa+ oraz dziesiątki wcześniejszych książek, będących mądrymi przewodnikami po przeszłości Polski, uczących tolerancji i przekonujących, że romans z Klio nie powinien kończyć się nigdy+ - jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.



Na książkę „Od sasa do lasa” składa się kilkadziesiąt artykułów zgrupowanych w trzech trzech blokach tematycznych. Pierwszy, najobszerniejszy, poświęcony jest literackim falsyfikatom, drugi rozwojowi badań nad polską kulturą i sarmackim obyczajem, a ostatni pięciu podziwianym przez prof. Tazbira wybitnym autorom, w tym Janowi Potockiemu i Henrykowi Sienkiewiczowi.



Janusz Tazbir (1927) wybitny polski historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, członek Polskiej Akademii Nauk, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jest autorem lub współautorem ponad dwudziestu książek o tematyce historycznej. Jego najnowsze publikacje to: „Długi romans z muzą Klio” (2007), „Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie”(2010) oraz „Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy” (2011).



Miesięcznik "Odra" przyznaje swoją nagrodę od 1961 r. Laureatami są wybitni pisarze, uczeni i artyści m.in. Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, a także niemiecki wydawca literatury polskiej Karl Dedecius. (PAP)



aszw/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17