Muzeum Auschwitz: stała wystawa o zagładzie Żydów na początku 2013 r.

Intensywne prace przy tworzeniu wystawy trwają od ubiegłego roku. Dotychczasowa ekspozycja została zdemontowana. W budynku wymienione zostały m.in. okna oraz zakonserwowano wnętrza.



Dotychczasowa ekspozycja „Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945” została przygotowana w 1967 roku, ale ze względu na narastającą wówczas antysemicką politykę komunistycznych władz, jej otwarcie dla publiczności było możliwe dopiero w roku 1978. Stało się to w 35. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jej forma była już jednak mocno przestarzała.



W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem zajął się uaktualnieniem ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament. W styczniu 2010 roku szefowie Muzeum Auschwitz - Piotr M.A. Cywiński, a także Yad Vashem - Avner Shalev, podpisali list intencyjny sprawie realizacji nowej wystawy.



Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. Głównym elementem współpracy są seminaria dla przewodników, edukatorów i nauczycieli. Dotyczą nie tylko historii zagłady czy obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Pierwsze seminarium odbyło się w Jerozolimie 1993 roku. Od tamtej pory odbywają się one co roku i obejmują również pracowników innych muzeów martyrologii w Polsce, a także, od niedawna, księży katolickich. W Polsce z kolei odbywają się seminaria dla uczestników z Izraela.



Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, rosyjska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech. (PAP)



szf/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17