Młodzi warszawiacy o powstaniu: pamiętajmy heroizm i tragizm

"Sama nie wiem, czy warto czcić tę rocznicę. Z jednej strony powstanie było narodową tragedią, podczas której zginęło bardzo wielu warszawiaków. Z drugiej strony wysiłek powstańców jest dla wielu ludzi wzorem postępowania" - powiedziała w rozmowie z PAP Natalia, dwudziestokilkuletnia mieszkanka stolicy. Jak mówiła, rozumie ideały powstańców, choć nie wie, czy umiałaby podjąć walkę, tak jak oni przed 68 laty. Jej zdaniem ważne jest, aby w tym dniu pochylić się nad losem powstańców. "W czasach młodości podczas obchodów powstania udzielałam się bardziej, teraz jest to głównie przysłowiowa minuta ciszy. Staram się także odwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego" - wyjaśniła.



Zdaniem również dwudziestokilkuletniego Marcina, jeśli się mieszka w Warszawie - mieście tak silnie naznaczonym przez historię - nie sposób nie honorować powstańców. Jego zdaniem, choć debaty o słuszności decyzji wybuchu powstania wciąż trwają, stan wiedzy o tragicznych wydarzeniach z 1944 r. przedstawia się coraz lepiej. "Trzeba pamiętać, dlaczego to miasto jest takie, jakie jest (...). Nie jest to wesoła rocznica, ale chyba już wszyscy mamy dosyć martyrologii, którą jesteśmy +faszerowani+ od szkoły podstawowej" - powiedział PAP miłośnik historii stolicy.



Dla jego rówieśnika, Kacpra, wybuch powstania to "wieloaspektowa sprawa". "Sama decyzja nie była może najgorsza, ale jej przygotowanie nie było dobre. Nie jestem zwolennikiem trwania w sytuacji z góry skazanej na niepowodzenie, prowadzącej wyłącznie do zwiększenia strat, choć Polska od zawsze walczy do końca" - mówił.



O tym, że Polacy powszechnie upamiętniają moment wybuchu powstania, a nie znają innych ważnych dat przekonana jest Antonina, która jest harcerką. "Niewielu z nas wie, kiedy miała miejsce rzeź na Woli lub kiedy powstanie skapitulowało" - powiedziała PAP nastolatka.



Godzina "W" - 17 - była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni.



Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. (PAP)



wmk/ mlu/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17