11 listopada prezydent poprowadzi marsz "Razem dla Niepodległej"

Marsz wyruszy ok. godz. 13.15 z Placu Piłsudskiego.



Marsz jest współorganizowany przez Kancelarię Prezydenta i Urząd ds. Kombatantów. Udział w nim mogą wziąć wszyscy chętni.



"To oferta wspólnego obchodzenia Święta Niepodległości. Apel o udział w marszu został także skierowany przez kombatantów do wszystkich klubów parlamentarnych" - poinformowały źródła zbliżone do organizatorów.



Marsz wyruszy zaraz po zakończeniu oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego. Jego trasa przebiegać będzie przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. Prezydent złoży kwiaty pod pomnikami: Marszałka Józefa Piłsudskiego (na Placu Piłsudskiego), Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).



Oprócz prezydenta i kombatantów w pochodzie będą szli: żołnierze, grupy rekonstrukcyjne, młodzież i m.in. harcerze. Według urzędu miasta w pochodzie weźmie udział 280 rekonstruktorów. Część z kombatantów będzie oczekiwać na uczestników marszu przy poszczególnych pomnikach.



Idea marszu powstała po ubiegłorocznych wydarzeniach z 11 listopada. Po zamieszkach z policją zatrzymano wówczas 210 osób, 176 z nich usłyszało zarzuty. W ostatnich latach środowiska prawicowe organizowały 11 listopada "Marsz Niepodległości", który z kolei próbowała blokować lewicowa kontrdemonstracja Porozumienia 11 Listopada.



Według źródeł w Pałacu Prezydenckim Komorowski ubolewa, iż polskie Święto Niepodległości zostało "wylansowane" w kraju, a także za granicą jako "dzień starcia, ustawki", co byłoby nie do pomyślenia na przykład w przypadku święta narodowego Francuzów 14 lipca.



Według organizatorów, marsz ma pomóc zbudować w Polakach dumę nie tylko z historii, ale też z obecnych dokonań. Co ważne - podkreślają - jego celem nie jest konkurowanie z jakimkolwiek innym wydarzeniem tego dnia; oferta udziału w marszu skierowana jest do wszystkich, bo przeszłość, tradycja i niepodległość są wspólne.



Organizatorzy marszu, pytani na jaką frekwencję liczą w niedzielę, nieoficjalnie mówią, że stawiają "nie na ilość, a na jakość".



W przeddzień marszu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego będzie można oglądać czołg typu Renault FT-17, pierwszy model używany w latach 20. ub. wieku przez Wojsko Polskie. FT-17 to dar rządu w Kabulu dla Polski. O przekazanie egzemplarza, który według MSZ prawdopodobnie służył w Wojsku Polskim, starał się m.in. prezydent Bronisław Komorowski.



Kancelaria Prezydenta przygotowała z okazji Święta Niepodległości spot telewizyjny, w którym do wspólnego świętowania przekonują aktor Daniel Olbrychski i piosenkarka Anna Maria Jopek. W spocie pokazano pomniki wielkich Polaków znajdujące się na trasie niedzielnego marszu "Razem dla niepodległej", m.in. Józefa Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego. Artyści opowiadają też o bohaterach walki o niepodległość - Olbrychski o Piłsudskim, a Jopek - o Paderewskim. (PAP)



hgt/ ann/ son/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17