Konferencja naukowa IPN nt. pionu walki z tzw. bandytyzmem

Konferencja pt. "Pion walki z tzw. bandytyzmem RBP/MBP 1944-1954" odbyła się w czwartek w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.



"Podstawowym problemem w ocenie skali działań pionu do walki z tzw. bandytyzmem po zakończeniu wojny jest fakt określenia bandą każdej grupy ponad trzech osób opowiadających się przeciwko władzom komunistycznym oraz brak rozróżnienia zwalczania pospolitych przestępstw i sił podziemia antykomunistycznego. Pierwsze struktury pionu powstały już w 1944 roku, a w ich tworzenie przede wszystkim zaangażowani byli funkcjonariusze NKWD, Smiersz i Armii Czerwonej. Z czasem struktury objęły urzędy wojewódzkie w całym kraju" - mówił Przemysław Gasztold-Seń z Biura Edukacji Publicznej IPN.



Jak podkreślał, struktura pionu z czasem podporządkowana Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego jako Departament III, zajmowała się przede wszystkim inwigilacją, rozpracowywaniem i likwidacją podziemia niepodległościowego określanego mianem "grup bandyckich". "Kluczowe były tu działania operacyjne, werbunek agentów, prowokacje, obławy, zastraszenie, akcje propagandowe czy np. zachęcanie do ujawnianie się i amnestia, które pomagały lokalizować i aresztować członków podziemia. Ocenia się, że w efekcie działań pionu tylko w roku 1945 aresztowano ok. 45 tys. osób" - powiedział Gasztold-Seń.



Odnosząc się do kwestii kierowniczych Departamentu III Robert Klementowski z wrocławskiego Biura Edukacji Publicznej IPN zaznaczył, że kadry departamentu rekrutowały się głównie z grona przedwojennych komunistów, więzionych z reguły za tę działalność w II RP, podczas wojny przebywających na terenie ZSRR, gdzie współpracowali z Sowietami i szkolonych na kursach NKWD. "Znajdował się wśród nich m.in. Ludwik Sielicki, pierwszy szef pionu do walki z tzw. bandytyzmem oraz Józef Czaplicki, właściwie Izydor Kurc, dwukrotny szef III Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego" - wymieniał Klementowski.



Jak dodał Andrzej Chmielarz z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej trzon kadry zarządzającej pionu do walki z tzw. bandytyzmem stanowili jednak oczywiście funkcjonariusze sowieccy, którzy dbali o to, by walka z podziemiem niepodległościowym opierała się na "sprawdzonych sowieckich wzorcach".



"Jedną z ważnych postaci był tu gen. Iwan Sierow, oficer Armii Czerwonej, jeden z szefów Smiersz i NKWD, doradca NKWD przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, osobiście odpowiedzialny za brutalne zwalczanie i rozbicie struktur Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Dopiero z czasem fukncje kierownicze były przekazywane Polakom, jednak kontrola sowiecka oczywiście pozostała" - zaakcentował Chmielarz.



Konferencja została przygotowana w ramach centralnego projektu badawczego IPN "Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944-1956". (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17