Kielczanie uczczą rocznicę powołania obrońców Westerplatte

Odprawa wymiennego kontyngentu wartowniczego dla placówki na Wybrzeżu miała miejsce 22 marca przed 73 laty, w koszarach wojskowych na podkieleckiej Bukówce. Na rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych, służbę na Westerplatte objęło wówczas 68 żołnierzy. Wchodzili oni w skład polskiej załogi składnicy tranzytowej dla materiałów wojennych, transportowanych drogą morską na potrzeby armii.



Rekonstrukcje historyczne w związku z rocznicą odprawy odbędą się w Kielcach po raz czwarty.



W niedzielę rano, pod pomnikiem Czynu Legionowego zaplanowano apel upamiętniający odprawę żołnierzy z Bukówki. Po uroczystości, obok rezerwatu Kadzielnia, rekonstruktorzy odtworzą scenki z życia żołnierzy przed wojną.



Po południu dwustu pasjonatów historii z 25 grup rekonstrukcyjnych z całego kraju zaprezentuje epizod obrony Kielc z 5 września 1939 roku, które miał miejsce na przedpolu Kadzielni.



Jak powiedział PAP Zbigniew Kowalski z kieleckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, rekonstrukcję oparto na wojskowych meldunkach z tamtego okresu i pamiętnikach uczestników historycznych wydarzeń.



Kowalski tłumaczył, że obrona Kielc przed wojskami niemieckimi miała umożliwić wyprowadzenie znajdującego się w mieście garnizonu i pozwolić na przeformowanie wojska.



Inscenizacji będą towarzyszyły efekty pirotechniczne i salwy oddawane z zabytkowej broni. Będą wykorzystywane repliki maszyn oraz wypożyczone z muzeów oryginalne egzemplarze wozów bojowych, motocykli, dział przeciwpancernych i karabinów.



Uroczystości zakończy defilada.



Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Kielce i kieleckie Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku.



Rocznicę wyjazdu żołnierzy na Westerplatte uczci także kieleckie Muzeum Narodowe. W sobotę, wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Organizacji Kobiecych II Rzeczypospolitej zaplanowało spotkanie z Marią Rudzińską i Pelagią Barwicką. Przedstawicielki okupacyjnego podziemia będą mówiły o roli kobiet w Armii Krajowej oraz o uczestnictwie Polek w Wojskowej Służbie Kobiet. Przygotowano również wystawę upamiętniającą 4. Pułk Piechoty i gen. Juliusza Zulaufa, który od 1930 r. dowodził 2. Dywizją Piechoty Legionów w Kielcach.



Westerplatte to gdański półwysep przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 funkcjonowała na nim Wojskowa Składnica Tranzytowa, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy. (PAP)



ban/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17