Kielce: dwie osoby uhonorowane za pomoc Żydom w czasie wojny

Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Uczestniczył w niej ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.



Leon Śliwiński (ur. 1929) jako 12-latek wyprowadził z kieleckiego getta, do którego przemycał żywność, Dawida Friedmana – kolegę z podwórka, z okresu, gdy rodziny obu chłopców żyły w dobrosąsiedzkich stosunkach w kamienicy przy ul. Leśnej 5. Ojciec Leona postarał się o aryjską metrykę dla Dawida na nazwisko Zygmunt Śliwiński. Jako „kuzyn z Warszawy” Dawid-Zygmunt wychowywał się u Śliwińskich do końca wojny. Przeżył ją jako jedyny ze swojej czteroosobowej rodziny. W 1946 r. wyjechał do Izraela i tam żyje. Leon Śliwiński za swój bohaterski czyn otrzymał medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" w 1993 roku. Dwa lata wcześniej ten tytuł otrzymali jego rodzice.



Zofia Bania (1907-1991) uratowała podczas wojny Franciszkę i Izraela Rubinków; ukrywała ich ponad dwa lata w piwnicy swego domu, zabudowaniach gospodarskich, a nawet w piecu chlebowym. Po wojnie Rubinkowie wyemigrowali z Polski do Kanady. Gdy w 1986 roku odwiedzili rodzinę Baniów, Saul Rubinek – syn Franciszki i Izraela – nakręcił podczas spotkania wzruszający film dokumentalny „So many miracles” („Tak wiele cudów”), ukazujący historię ocalania jego rodziców. Fragment tego dokumentu zaprezentowano uczestnikom czwartkowej uroczystości w Kielcach. Medal odebrał syn Zofii Bani, Marian.



Ambasador Izraela przypomniał, że Polska była w czasie wojny jedynym krajem, w którym za niesienie pomocy Żydom groziła ze strony niemieckiego okupanta kara śmierci. „Dopóki będzie można, będziemy odkrywać tamte historie i wypadki, żeby honorować tych bohaterskich ludzi – to jest nasz moralny obowiązek” - powiedział. Podkreślił, że Polacy stanowią największą na świecie grupę narodowościową - liczącą już ponad 6350 osób – uhonorowaną medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".



Medal przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem osobom, które z narażeniem życia własnego i swoich bliskich pomagały Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa państwa Izrael.



Stowarzyszenie im. Jana Karskiego działa na rzecz tolerancji, kształtuje postawy otwartości, przeciwstawia się ksenofobii, rasizmowi i innym zachowaniom naruszającym godność człowieka. Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie odbywają się pod hasłem "Tikkun-Naprawa". "Tikkun" oznacza w hebrajskim "naprawianie świata", jest też wezwaniem do doskonalenia siebie. W programie spotkań są prelekcje, debaty z publicystami, pokazy filmów, spektakle teatralne i zebrania modlitewne. (PAP)



mch/ bos/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17