Kawalerowie Virtuti Militari: przyznawać order za bohaterstwo na misjach

Członkowie klubu sprawę tę poruszyli podczas spotkania w czwartek w Warszawie z okazji 10-lecia klubu.



Do tej pory odznaczenie nadawano jedynie za bohaterskie czyny w czasie wojny. Nie przyznawano go nawet za wyjątkowe działania na misjach. „Grono dam i kawalerów orderu kurczy się w sposób naturalny. Niebawem całkowicie zniknie, a wraz z nim tradycja Virtuti Militari” – powiedział podczas spotkania klubu, jego przewodniczący płk Zygmunt Łabęcki.



Zwrócił uwagę, że obecnie klub liczy ok. 220 członków, z tego na jubileuszowe spotkanie mogło przyjechać zaledwie kilkudziesięciu. Reszta odmówiła z powodów zdrowotnych. Kiedy przed dziesięciu laty powstawał klub, wstąpiło do niego 800 odznaczonych. Dziś większa część z nich już nie żyje.



Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, który brał udział w jubileuszowym posiedzeniu stowarzyszenia, w rozmowie z PAP odniósł się negatywnie do propozycji kawalerów orderu Virtuti Militari. Podkreślił, iż order jest przyznawany za bohaterskie czyny bojowe w obronie ojczyzny. Żołnierze na misjach walczą o bezpieczeństwo naszego kraju, ale nie w jego obronie i nie o niepodległość.



"Za zasługi na misjach żołnierze mogą być odznaczani gwiazdami: Iraku, Afganistanu i Czadu" - powiedział. Dodał, iż projekt ustawy regulującej sprawy kombatantów, którzy brali udział w działaniach polskich kontyngentów za granicą przewiduje możliwość przyznawania odznak honorowych za rany i kontuzje odniesione podczas tej służby.



Starania o wznowienie przyznawania Virtuti Militari mają już długą historię. Stowarzyszenie wystąpiło w tej sprawie jeszcze do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwróciło się do kapituły orderu oraz ministra obrony. Choć ideę wznowienia przyznawania orderu poparło 80 proc. członków Klubu Kawalerów Orderu, spotkała się ona z nieprzychylnym stanowiskiem kanclerza Kapituły Stanisława Komornickiego. Argumentował, że należy zachować wojenny charakter orderu. A Polska nie prowadzi wojny z żadnym z państw.



Order Virtuti Militari jest najstarszym polskim odznaczeniem wojskowym przyznawanym za zasługi na polu walki. Został ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był w 1919 r. pierwszym orderem wznowionym przez władze odrodzonego państwa.



Podczas II wojny światowej order był przyznawany żołnierzom walczącym na Zachodzie. W latach 1940-1945 przyznano 5573 orderów Virtuti Militari wszystkich klas. Odznaczenia nadawano także żołnierzom AK i AL walczącym w okupowanej Polsce. Od 1943 r. order nadawano żołnierzom utworzonej w ZSRS 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Virtuti Militari przyznawano także po wojnie. Czyniły to zarówno władze na uchodźstwie jak i w PRL. Nieznana jest dokładna liczba kawalerów orderu.



Stowarzyszenie Klub Orderu Wojennego Virtuti Militari rozpoczął działalność w 2001 r., jako organizacja zrzeszająca osoby odznaczone oraz promująca tradycje orderu.(PAP)



wka/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


  • mboro napisał:

    [quote:e3facf66fb]Starania o wznowienie przyznawania Virtuti Militari mają już długą historię. Stowarzyszenie wystąpiło w tej sprawie jeszcze do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwróciło się do kapituły orderu oraz ministra obrony. Choć ideę wznowienia przyznawania orderu poparło 80 proc. członków Klubu Kawalerów Orderu, spotkała się ona z nieprzychylnym stanowiskiem kanclerza Kapituły Stanisława Komornickiego. Argumentował, że należy zachować wojenny charakter orderu. A Polska nie prowadzi wojny z żadnym z państw.[/quote:e3facf66fb] Media informowały o tym w 2006: [quote:e3facf66fb]W Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał zespół, który ma opracować projekt ustawy dotyczącej nadawania orderu Virtuti Militari żołnierzom uczestniczącym w operacjach wojskowych poza granicami kraju - poinformował szef resortu obrony Radosław Sikorski.[/quote:e3facf66fb] [size=9:e3facf66fb] http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Virtuti-Militari-dla-bohaterow-z-Iraku-i-Afganistanie,wid,8302255,wiadomosc.html?ticaid=1c550 [/size:e3facf66fb] Dlatego też w 2007 ustanowiono Order Krzyża Wojskowego, który jest [i:e3facf66fb]de facto[/i:e3facf66fb] odpowiednikiem VM nadawanym za czyny męstwa na misjach (w czasie formalnego pokoju); choć polityka orderowa zapoczątkowana przez Prezydenta Kaczyńskiego charakteryzuje się praktyką nadawania OKW dowódcy wracającej zmiany kontyngentu (co ciekawe – tylko PKW Irak i PKW Afganistan...) oraz pośmiertnie – poległym na misjach... W związku z powyższym IMHO nieuzasadnione jest ewentualne nadawanie VM za misje. Czy jedynym argumentem ma być umieranie weteranów ostatniej wojny ??? Przecież to bez sensu... Tradycja zniknie ??? Jakoś z czasach zaborów nie zniknęła... Poza tym krucha i nic nie warta byłaby to tradycja, o której zapomnianoby z powodu śmierci ostatniego kawalera VM...

  • maxikasek napisał:

    [quote:24da71390b]"Za zasługi na misjach żołnierze mogą być odznaczani gwiazdami: Iraku, Afganistanu i Czadu" - powiedział. [/quote:24da71390b] Gwiazdy nie dostaje sie za "zasługi", a za udział. To odznaki pamiątkowe. [quote:24da71390b]Dodał, iż projekt ustawy regulującej sprawy kombatantów, którzy brali udział w działaniach polskich kontyngentów za granicą przewiduje możliwość przyznawania odznak honorowych za rany i kontuzje odniesione podczas tej służby.[/quote:24da71390b] Odznakę za Rany i Kontuzje mieli już wprowadzić poprzednio- "wypadła" w Sejmie- w zamian wrzucono "brzydkie kaczątko".

  • de Villars napisał:

    Skoro politycy twierdzą, że nie prowadzimy wojny tylko "misję stabilizacyjną", to podstaw do przyznawania VM nie ma. A utyskiwań płk. Łabęckiego - szczerze mówiąc - nie bardzo rozumiem. Jak już wojna nam się przytrafi - to i tradycja VM się przecież odrodzi..

  • Brodeur napisał:

    No i co najważniejsze; historia pokazuje że im grono kawalerów mniejsze tym samym odznaczenie nabiera jeszcze większej wartości (nie koniecznie pieniężnej).

  • Anonymous napisał:

  • Anonymous napisał:

  • Anonymous napisał:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17