Katowice: średniowieczne monety na wystawie w Muzeum Śląskim

Większość z prezentowanych numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII wieku. Najstarsze, pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. "Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego" - poinformowało PAP Muzeum Śląskie w Katowicach.



Bite przez nich dwustronne denary posiadają taki sam rewers - scenę walki z lwem. Różniły się - jak podaje Muzeum - przedstawieniami na awersie. Denary Mieszka przedstawiały jeźdźca na koniu, a na monetach Bolesława pojawiało się przedstawienie św. Wojciecha.



Wśród znajdujących się na ekspozycji monet oglądać można także egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego siedzącego na tronie i trzymającego miecz na kolanach, natomiast po jej drugiej stronie znajduje się wizerunek głowy św. Wojciecha zamkniętej w relikwiarzu.



Wśród innych przedstawień są także motywy anioła, orła, gryfa.



Wystawa, którą można od piątku oglądać w Katowicach jest zmodernizowaną ekspozycją starszej wystawy, która była pokazywana w 2010 roku w Głogowie. Na obecnej można dostrzec niepokazywane wcześniej monety. Ponadto uzupełniona została o szeroką wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego.



Wszystkie monety stanowią część odkrycia pochodzącego z 1987 roku a dokonanego podczas prac ziemnych na terenie ogródków działkowych w Głogowie. Znaleziono wówczas 20 tys. monet srebrnych, kilka srebrnych krążków, siedem sztabek i bryłkę srebra. (PAP)



ktp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17