Historie kobiet z Powstania na wystawie w Muzeum Niepodległości

Według organizatorów, wystawa i towarzyszące jej widowisko muzyczno-literackie mają być "kobiecym spojrzeniem" na powstańczą historię. Wystawa jest zorganizowana w ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.



"O udziale kobiet w walkach powstańczych nadal wiemy niewiele. Na lekcjach historii uczymy się o powstańcach-mężczyznach i walczących dzieciach, a przecież powstanie nie było kwestią płci czy poglądów walczących w nim ludzi. Z tego powodu zaprezentujemy w poniedziałek wystawę planszową, poświęconą losom walczących w powstaniu kobiet i specjalne widowisko teatralne, podczas którego odczytane zostaną wiersze Saliny Baniewicz, matki jednego z powstańców" - powiedziała PAP Jolanta Załęczny, kierownik Działu Edukacji i Promocji muzeum.



Na wystawę ma się składać 48 plansz, poświęconych historii uczestniczących w powstaniu kobiet: sanitariuszek, łączniczek, oraz kobiet biorących czynny udział w walkach. Na planszach znajdą się biogramy 27 kobiet. "Historie tamtych kobiet można usłyszeć w takich powstańczych piosenkach, jak +Sanitariuszka Małgorzatka+ czy +Mała dziewczynka z AK+" - zauważyła Załęczny.



Organizatorzy planują zaproszenie na otwarcie wystawy kombatantów, którzy brali udział w powstaniu.



Po wernisażu gościom zostanie zaprezentowane widowisko muzyczno-literackie "Sierpniowe słońce" przygotowane na podstawie wierszy Saliny Baniewicz, matki Antoniego Baniewicza, powstańca zabitego podczas walk na Żoliborzu. Wiersze przeczyta artystka Maria Hoffman, która dokonała ich wyboru, jest także autorką scenografii widowiska. Oprawę muzyczną spektaklu przygotował kompozytor Andrzej Rejman.



"Salina Baniewicz była jedną z wielu matek, które straciły w czasie powstania swoje dzieci. Tym jednak różniła się od innych, że opisała swój ból i poczucie straty w wierszach. Zaznajomił mnie z nimi Andrzej Rejman. Wybrałam spośród nich kilkanaście i odczytam je w poniedziałek" - powiedziała PAP Hoffman. "Chciałam jednak, żeby w tych wierszach nie było martyrologii i cierpienia. Raczej zaduma, refleksja, nostalgia. Chciałam też, żeby w ostatecznym rozrachunku te wiersze dawały nadzieję na lepsze jutro" - dodała artystka.



Wystawa ma być czynna przez tydzień. (PAP)



maz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17