Gorzów Wlkp.: wystawa „Dzieciństwo – historia, codzienność”

Organizatorem wystawy jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie, którego oddziałem jest Spichlerz. Wernisaż odbędzie się w piątek - w Dzień Dziecka.



„Wystawa jest syntetyczna opowieścią o dziecku, jego roli w rodzinie i społeczeństwie, radościach i trudnościach, które towarzyszyły mu na przestrzeni wieków. Na wystawie eksponowane są liczne pamiątki przeszłości, pochodzące ze zbiorów muzeum w Gorzowie, innych placówek muzealnych i prywatnych kolekcji” - powiedziała PAP kurator wystawy Katarzyna Sanocka-Tureczek.



Wystawa jest podzielona na pięć bloków tematycznych, z eksponatami charakteryzującymi każdy z nich. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się zarówno zabytki, jak i przedmioty współczesne.



Pierwszy blok będzie poświęcony śmierci dziecka. W tej części będzie można zobaczyć XVII-wieczne portrety trumienne i dziecięcą odzież grobową z tego samego okresu. Ubranka te zostały odnalezione podczas prac archeologicznych na terenie Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą, a dokładnie w krypcie grobowej w ruinach tamtejszego kościoła. Obecnie portrety i strój znajdują się w zbiorach Muzeum w Międzyrzeczu.



Kolejny blok będzie związany z narodzinami i pierwszym okresem życia. W tym dziale znajdą się łóżeczka, kołyska i wózki dziecięce - najstarszy z XIX wieku. Będą także przedmioty związane z chrztem, komunią świętą i innymi ważnymi wydarzeniami w życiu najmłodszych.



Inna cześć wystawy opowie o znaczeniu dziecka w rodzinie. Tutaj zostaną zaprezentowane pamiątki rodzinne.



Najwięcej eksponatów znajdzie się w części poświęconej zabawie. Najstarszymi z nich będą: kościana łyżwa pochodząca z X wieku (wykopana na terenie grodu w Santoku) i kości do gry z XV wieku.



Zabawek będzie znacznie więcej, wśród nich okazała kolekcja różnego rodzaju zabawkowych samochodów z lat 60. i 70. minionego wieku, mnóstwo lalek i pluszaków, gry planszowe, piłkarzyki, kolejka elektryczna.



Po zabawie przychodzi czas na naukę - o niej opowie kolejny blok wystawy w Spichlerzu. W jego ramach pokazane zostaną dawne elementarze, podręczniki szkolne i akcesoria: piórniki, liczydło, pióra i kredki.



Ciekawostką będzie kolekcja pamiętników szkolnych z lat 30., 40. i 50. XX wieku, których mali właściciele gromadzili wpisy swoich kolegów i koleżanek.



Uzupełnieniem wystawy będzie przygotowany dla najmłodszych kącik zabaw, gdzie pojawią się także repliki zabawek historycznych.



Muzeum zaprasza do Spichlerza całe rodziny. „Dzieciństwo to wyjątkowy okres w życiu człowieka. Przygotowana ekspozycja będzie podróżą w znaną i nieznaną rzeczywistość, okazją do wspomnień i chwil refleksji, zachętą do spotkań w gronie rodzinnym” - podkreśliła Sanocka-Tureczek.



Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 czerwca o godzinie 17. Ekspozycja będzie czynna do listopada. (PAP)



mmd/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17