Giżycko na 400 urodziny tworzy portal ze wspomnieniami mieszkańców

Giżycko 400 urodziny będzie świętowało w 2012 roku. Z tej okazji miasto planuje wiele imprez plenerowych, a jedną z trwałych pamiątek po tej rocznicy ma być portal internetowy, na którym znajdą się wspomnienia i anegdoty współczesnych i byłych mieszkańców miasta.



"Zwracamy się o wspomnienia i anegdoty zarówno do tych, którzy mają predyspozycje do pisania, dziennikarską żyłkę jak i do tych, którzy pisać dłuższych form nie umieją, czy nie lubią. Wasze wspomnienia mogą spisać inni" - powiedziała PAP Małgorzata Kulas-Szyrmer z giżyckiego urzędu miasta.



Zamiarem pomysłodawców projektu jest stworzenie publikacji internetowej, która przez pryzmat doświadczeń rodzinnych i osobistych, odtworzy fragment dziejów Giżycka w niebanalny sposób.



Giżycko, jak wiele mazurskich miasteczek, zamieszkuje wiele grup etnicznych i mniejszości narodowych. Mieszkają tu zarówno Mazurzy, często wyznania ewangelickiego, jak i Ukraińcy (potomkowie przesiedleńców akcji "Wisła" z 1947 r.), oraz Kresowiacy. W mieście jest kościół ewangelicki, kościoły katolickie i cerkiew grekokatolicka.



W ramach przygotowań do 400 urodzin Giżycko poprosiło już mieszkańców o wyrażenie opinii w sprawie aktualnego herbu miasta. Okazało się bowiem, że trzy leszcze, które obecnie na nim widnieją są dużo grubsze od ryb, które były w herbie przed laty. Mieszkańcy mają się wypowiedzieć, który herb bardziej im się podoba, i którego chcą używać. (PAP)



jwo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17