Dzieci o getcie warszawskim - spotkanie w IPN

Celem spotkania „Opowieść o getcie warszawskim czyli uczniowie obchodzą ważne rocznice historyczne”, w którym uczestniczyła spora grupa dzieci i młodzieży szkolnej, było propagowanie wiedzy na temat sytuacji Żydów w getcie warszawskim, ze szczególnym uwzględnieniem losów dzieci żydowskich.



Jak powiedziała PAP Monika Koszyńska z Centrum Edukacji Publicznej IPN, "do najmłodszych najlepiej jest docierać za pomocą jak największej liczby zmysłów; jeśli młody człowiek sam coś przeżyje, zobaczy, dotknie, weźmie udział w przedstawieniu, przejdzie się po konkretnej dzielnicy, gdzie było getto, to zapamięta więcej niż np. słuchając lekcji".



Wiceprezes IPN Maria Dmochowska przypomniała, że los dzieci żydowskich w gettach był szczególnie tragiczny. Mimo ciężkich warunków bytowania, częstej rozłąki z najbliższymi, "towarzyszyła im nadzieja i miłość". Jak tłumaczyła, to właśnie uczucie do dzieci zadecydowało o tym, że Janusz Korczak był z nimi do końca życia. "Doktor Korczak poszedł ze swoimi dziećmi na pewną śmierć, choć możliwe, że mógłby zostać ocalony. Darzył je jednak miłością, przez co ocalił je od strachu" - powiedziała.



Podczas spotkania wyświetlono film "Holokaust oczami dziecka" zrealizowany przez Fundację Shalom przy pomocy Żydowskiego Instytutu Historycznego. Cechujący się edukacyjnym charakterem materiał zawiera archiwalne zdjęcia i relacje żydowskich dzieci, które przeżyły Holokaust. Film przedstawia życie codzienne Żydów w okupowanej Polsce oraz przybliża ich losy, począwszy od stłoczenia w gettach, przez deportacje do obozów zagłady aż po ich wyzwolenie. Z filmu można dowiedzieć się, że tylko 10 proc. polskich Żydów przeżyło Holokaust.



Wicedyrektor ŻIH ds. edukacji Edyta Kurek powiedziała, że będące bohaterami filmu żydowskie dzieci opowiedziały o swej tragedii zaraz po odzyskaniu wolności. "To wszystko było bardzo świeże, bardzo emocjonalne (...) to ważne, że to właśnie wy, młodzi ludzie, oglądacie ten film; tamte dzieci opowiadając o swych losach były w waszym wieku" - wyjaśniła. Według dyrektor Fundacji Shalom ds. programowych Hanny Pałuby zaprezentowany film w sposób szczególny przemawia do młodych ludzi, dlatego też powinien trafić jako materiał edukacyjny do szkół.



Po pokazie filmu odbyło się przedstawienie "Dzieci getta" przygotowane przez uczniów stołecznych szkół. Spektakl powstał na podstawie zbioru wierszy pod tym samym tytułem, napisanych przez Stefanię Grodzieńską (pod pseudonimem Stefania Ney). Zdaniem Koszyńskiej na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że dzieci biorące udział w przedstawieniu rozumieją bardzo trudny tekst poetycki, który dotyczy tragicznej części historii Polski. "Poezja Grodzieńskiej - choć mało znana - jest niezwykle przejmująca, a ubrana w scenografię, robi duże wrażenie" - powiedziała PAP.



Koszyńska wytłumaczyła, że Holokaust jest tematyką, na temat której obecnie w szkołach mówi się niewiele. "Wielu nauczycieli nie ma czasu na lekcje o Holokauście, gdyż muszą przygotować uczniów do matury. Ponadto nauczyciele boją się wchodzić w tę tematykę, gdyż była ona przez okres komunizmu w bardzo dużym stopniu zideologizowana".



Organizatorami spotkania było Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" i Gimnazjum Integracyjne nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie.



W czwartek mija 69. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. (PAP)



wmk/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17