Dyskusja o nowoczesnych formach upowszechniania historii

Wśród uczestników spotkania znaleźli się członkowie wyprawy Long Walk Plus Expedition, którzy od maja do listopada ub. r. odbyli liczącą 8 tys. km wyprawę - pieszą, rowerową, konną z Jakucka do Kalkuty szlakiem siedmiu więźniów, dowodzonych przez Polaka Witolda Glińskiego, którzy na początku lat. 40 XX w. uciekli z sowieckiego łagru. Książka opisująca historię tej ucieczki już w latach 50. stała się bestsellerem na Zachodzie, a obecnie czeka na premierę oparty na jej kanwie film Petera Weira "Niepokonani".



"Udział w tej wyprawie był dla nas rodzajem hołdu oddanego tamtym wspaniałym ludziom oraz sposobem na przekazanie w mniej typowy sposób wiedzy o tych niezwykłych bohaterach nie tylko naszej historii. W siedmioosobowej grupie uciekinierów znaleźli się bowiem obok trzech Polaków także Litwin, Łotysz, Jugosłowianin i Amerykanin. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa oraz publikacja i wystawa, jakie na jej podstawie powstały przybliżą ten pozytywny, niejako +zwycięski+ aspekt naszych losów, a poprzez skupienie się na konkretnych jednostkach staną się bardziej czytelne także dla młodych ludzi" - opowiadał uczestnik wyprawy Tomek Grzywaczewski.



Z koniecznością skupiania się na bardziej jasnych i pozytywnych stronach oraz wydarzeniach polskiej historii zgodził się także Piotr Łojek, członek zespołu Elektryczne Gitary, który wydał płytę "Historia" z piosenkami poświęconymi znaczącym wydarzeniom naszej historii. "Poprzez piosenki pt. +Dywizjon 303+, +Był NZS+ oraz o zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Kłuszynem pragnęliśmy przekazać, choćby w zarysie, wiedzę o tych ważnych dla nas wydarzeniach" - powiedział Łojek.



Historię powstania i działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów przybliżył także w ramach koncertu z okazji 30-lecia NZS jego współorganizator Hirek Wrona. "Na koncercie, który odbył się w ubiegłym roku w Krakowie wystąpili artyści na początku lat 80. czynnie zaangażowani w działalność NZS tacy jak prowadzący Jarosław Gugała i Filip Łobodziński czy lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz. Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem i wydaje się, że taka forma upowszechniania wiedzy o wydarzeniach z naszej historii, popularyzowanie jej poprzez wydarzenia kulturalne naprawdę się sprawdza" - zaznaczył Wrona.



Zwolennikiem takiej metody przekazu wiedzy historycznej jest również Łukasz L.U.C Rostkowski, raper i kompozytor, autor albumu "39/89 Zrozumieć Polskę" i koncertu "Pamiętam Katyń 1940". "Patrząc na sposób naszego podejścia do historii wydajemy się narodem z pewną traumą i problemem na tym tle, któremu w spojrzeniu na swoje losy jest przede wszystkim potrzebna normalność i pozytywne podejście. Mamy chyba także pewne kompleksy na tym polu i dopiero uznanie z zewnątrz sprawia, że doceniamy wagę wydarzeń z naszej historii. A myślę, że powinniśmy potrafić ją cenić i propagować sami z siebie, ponieważ jest jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych" - podsumował Rostkowski.



Dyskusję w stołecznym Kinie Kultura zorganizowało Narodowe Centrum Kultury. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17