Do końca roku monografia cmentarza fortecznego w Twierdzy Osowiec

Cmentarz garnizonowy, forteczny został założony najprawdopodobniej w 1882 roku, w początkach budowy Twierdzy Osowiec w czasach carskich - poinformował PAP dr Maciej Karczewski, archeolog z Uniwersytetu w Białymstoku, który wraz z dr Małgorzatą Karczewską i kołem studentów prowadził w 2012 r. inwentaryzację tego cmentarza.



"Cmentarz jest zabytkiem unikatowym, jedynym tego typu obiektem na obszarze Polski północnowschodniej. Pochowano na nim Rosjan, w tym oficerów i ich rodziny, łącznie z niemowlętami oraz budowniczych twierdzy. Zachowane nagrobki, wykonane w części w zakładach kamieniarskich Grodna ( dzisiejsza Białoruś-PAP) są obiektami wysokiej klasy artystycznej" - poinformował PAP Karczewski.



Podkreśla, że inskrypcje zachowały się jedynie, na co dziesiątym nagrobku. Wynika z nich m.in. informacja o epidemii cholery, która miała miejsce na terenie garnizonu Twierdzy Osowiec na początku XX wieku. Na cmentarzu jest kilkadziesiąt grobów.



Cmentarz nie jest ogólnie dostępny, gdyż znajduje się na terenie wojskowym w obrębie Fortu Szwedzkiego. Cywile nie mają tam wstępu. O cmentarz dbają żołnierze z Osowca. Usuwana jest zbędna roślinność, zabezpieczane są też zachowane nagrobki - podkreśla Karczewski. W jego ocenie cmentarz jest w stosunkowo dobrym stanie, jest częściowo zniszczony.



Karczewski uważa, że cmentarz za sprawą stacjonowania tam wojska jest obecnie chroniony. Cmentarz wraz z całą twierdzą jest wpisany do rejestru zabytków. Karczewski podkreśla jednak, że gdyby wojsko opuszczało to miejsce, cmentarz, by nie uległ zniszczeniu, musiałby mieć nowego gospodarza.



Projekt inwentaryzacji cmentarza fortecznego realizuje Sekcja Antropologii Historycznej Studenckiego Koła Naukowego Historyków przy Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym.



Prace są elementem szerszego projektu dr Małgorzaty Karczewskiej, która bada miejsca upamiętniania żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej w północno-wschodniej Polsce.



Dokumentacja cmentarza, nad której przygotowaniem trwają prace, trafi m.in. do dowództwa Twierdzy Osowiec, Biebrzańskiego Parku Narodowego, konserwatora zabytków oraz do biblioteki wydziału historyczno-socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.(PAP)



kow/ mki/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17