Cmentarz z okresu bizantyjskiego odkryto w zachodniej Syrii

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w wiosce al-Ruba 30 kilometrów na północny-wschód od miasta Hama – stolicy prowincji o tej samej nazwie.



Bizantyjskie miejsce pochówku, do którego prowadzi kamienne wejście o długości 110 cm i szerokości 60 cm, zawiera 15 grobowców, zgrupowanych po trzy w pięciu komorach grobowych otaczających niewielką pustą przestrzeń w środku - poinformował Abdul-Qader Farzat, dyrektor Urzędu Archeologii w Hamie.



Każdy z grobowców ma 175 cm długości i 40 cm głębokości, a oddzielone są od siebie przestrzenią o szerokości 25 cm.



Niektóre z grobów zawierają szczątki więcej niż jednej osoby, przykryte ceglanymi płytami, w pozostałych przypadkach wieko grobowca stanowiła pojedyncza bazaltowa płyta.



Archeolodzy odnaleźli na stanowisku 10 glinianych dzbanów, 8 glinianych latarń, 5 bransolet z metalu i szkła, 2 metalowe pierścienie, miedziane monety, kamienne koraliki, 2 flakoniki na pachnidła oraz 4 złote krążki, użyte prawdopodobnie do przykrycia oczu zmarłej osoby podczas pochówku.



Wśród znalezisk znajdują się też pozostałości kilku znoszonych, skórzanych butów typu wojskowego, których obecność wskazuje, że cmentarz mógł być przeznaczonych dla żołnierzy zmarłych w służbie Cesarstwu Bizantyjskiemu.



Według Alego al-Qatlabi, archeologa kierującego pracami wykopaliskowymi na stanowisku, znalezisko ma szczególne znaczenie dla naukowców, gdyż starożytny cmentarz został odkryty w stanie nienaruszonym, a poprzednie znaleziska tego typu w rejonie Hamy były często zniszczone lub obrabowane. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17