Bp Guzdek: miarą prawdziwej wolności jest gotowość do służby

"Wolność zawsze kosztuje. Odkrywamy to właśnie tu, u stóp pomnika Powstania Warszawskiego, przy ołtarzu, gdzie składana jest ofiara Jezusa Chrystusa, który powiedział: +Nie ma większej miłości, jak życie dać+" - powiedział biskup polowy Józef Guzdek w homilii wygłoszonej podczas mszy w intencji poległych powstańców, która odbyła się na placu Krasińskich w Warszawie.



Bp Guzdek mówił o podziwie, z jakim patrzymy na mieszkańców okupowanej stolicy, którzy zniewoleni "nie szukali życia w miarę wygodnego, ale podjęli walkę o odzyskanie wolności i zachowanie godności". "Dorośli pomagali młodzieży realizować marzenia o wolnej Polsce, o normalnym życiu. Młodzież zaś uskrzydlała starszych swoim entuzjazmem i nadzieją" - powiedział.



Hierarcha zwrócił się do powstańców. "Patrząc na Was przy tym ołtarzu, stawiamy sobie pytania: Czy nasza miłość do ojczyzny potrafi być ofiarna i w jakim stopniu? Czy nas kształtuje? I w jaki sposób przyjmujemy to, gdy wymaga od nas ofiary?" - mówił.



Jak zaznaczył, dla uczestników Powstania Warszawskiego "ojczyzna była wielkim zbiorowym obowiązkiem". "Z poczucia obowiązku nie wahali się więc złożyć na ołtarzu ojczyzny tego, co najdroższe i najcenniejsze - rodzinnego szczęścia i młodzieńczych planów, zdrowia, a nawet życia. 16 tys. poległych, ok. 20 tys. rannych i ponad 200 tys. zabitych osób cywilnych - oto bilans tamtych dni" - przypomniał bp Guzdek.



Podkreślił, że nie była to krew przelana bezowocnie. "Ta ofiara pomimo klęski, przez dziesiątki lat w powojennej Polsce budziła i podtrzymywała pragnienie do życia w pełnej wolności i zrzucenia krępujących społeczeństwo ideologii" - dodał.



"Dziś ojczyzna nie woła o daninę krwi, ale domaga się uczciwej pracy, poświęcenia i ofiary dla dobra wspólnego" - mówił na zakończenie biskup polowy i zaapelował: "oby spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego i wspólna modlitwa pomogły nam ukształtować prawe sumienia, które będą przypominać, że ojczyzna to zbiorowy obowiązek, że miłość ojczyzny żąda ofiary".



W mszy św. w intencji poległych powstańców uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, m.in. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i Kościołów chrześcijańskich w Polsce oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.



Po mszy przed Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego odbędzie się apel poległych.



Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.



Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta. Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy - burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spaleniu uległy archiwa i dzieła sztuki. (PAP)



skz/ abr/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17