Białystok: warsztaty z "historii mówionej" dla nauczycieli

Jak powiedziała PAP Anna Danilewicz, kierowniczka działu edukacji w Muzeum Wojska w Białymstoku, głównym celem projektu jest rejestracja wspomnień takich osób. Ma on też pokazać nauczycielom inne formy nauczania, które mogą wykorzystywać w swojej pracy. Natomiast młodych ludzi, którzy też wezmą udział w projekcie, ma zachęcić do poznawania i zgłębiania historii własnego kraju.



Obecnie trwa nabór nauczycieli do projektu. Zakończy się 24 lutego. Powinni zgłaszać się przede wszystkim nauczyciele z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Danilewicz powiedziała, że o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.



Projekt podzielony jest na dwie części. Najpierw, podczas warsztatów z zakresu tzw. historii mówionej, nauczyciele poznają różne techniki prowadzenia i rejestrowania wywiadów ze „świadkami historii”. Dowiedzą się, jak przygotować reportaż radiowy, telewizyjny i prasowy.



Następnie swoją wiedzę wykorzystają w pracy z uczniami. Danilewicz powiedziała, że w projekcie niekoniecznie musi brać udział cała klasa, mogą to być jedynie osoby zainteresowane historią. Wspólnym zadaniem nauczycieli i młodzieży będzie znalezienie i przeprowadzenie wywiadu z osobą, która przeżyła II wojnę światową i zsyłkę na Syberię.



Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie w Muzeum Wojska w Białymstoku.



Danilewicz liczy na to, iż uczestnikom projektu uda się znaleźć osoby, które chętnie opowiedzą o swoich historiach rodzinnych, a tym samym o historii Polski z tego okresu. Wyraziła nadzieję, że w ten sposób uda się też dotrzeć do rodzin Sybiraków: dzieci, wnuków czy kuzynów, którzy pamiętają tamte czasy. Dodała, że być może dzięki wywiadom i kontaktowi z ludźmi uda się znaleźć sybirackie pamiątki, które mogłyby się znaleźć w powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. (PAP)



swi/ rof/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17