Archeolodzy planują nowe wykopaliska w Troi

Ekspedycja archeologiczna kierowana przez prof. Wilhelma Aylwarda z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison rozpocznie w przyszłym roku prace wykopaliskowe na wzgórzu Hisarlik koło wioski Tevfikiye w prowincji Canakkale w północno-zachodniej Turcji, gdzie znajdują się ruiny Troi, starożytnego miasta uwiecznionego przez Homera w starogreckim poemacie epickim „Illiada”.



Przewidziane na kilka lat wykopaliska rozpoczną się w sezonie letnim 2013 roku i będą prowadzone z udziałem tureckich naukowców z Uniwersytetu Canakkale Onsekiz Mart w Canakkale.



Jak poinformował prof. W. Aylward, celem prac badawczych będzie zdobycie nowych informacji o Troi, jej mieszkańcach i ich życiu przed tysiącami lat. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych urządzeń i technologii badawczych, w tym technik wykorzystujących osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii oraz chemii.



Dotychczasowe badania ruin Troi, rozpoczęte w 1871 roku przez niemieckiego archeologa Henryka Schliemanna, doprowadziły do odkrycia na wzgórzu Hisarlik pozostałości 9 miast budowanych kolejno od czasów epoki brązu do czasów rzymskich i przyniosły wiele opracowań naukowych.



Według prof. W. Aylwarda, istnieje nadal wiele luk w wiedzy o historii tego miejsca, a nowy projekt badawczy ma duże szanse na ich wypełnienie dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz rozpoczęciu wykopalisk na niezbadanej jeszcze części stanowiska.



Według ekspertów, wszystkie poprzednie prace prowadzone w ruinach Troi objęły zaledwie 20 procent powierzchni całego stanowiska.



Zespół prof. Aylwarda będzie także przygotowany do badań osadów na naczyniach przy pomocy nowych metod analizy chemicznej oraz szczątków ludzi i zwierząt w zakresie genomiki - analizy genomu organizmów. (PAP)



jot/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17