Archeolodzy odkryli na Krymie łaźnie sprzed 2 tys. lat

"Podczas poszukiwań dalszego ciągu murów obronnych fortu rzymskiego, na które natrafiliśmy w ubiegłym roku, odkryliśmy pozostałości term – łaźni garnizonowej zbudowanej i użytkowanej przez żołnierzy rzymskich stacjonujących w tutejszym forcie" – poinformował PAP kierownik badań, dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.



Archeologom udało się odsłonić tylko jedno pomieszczenie zachowane na poziomie piwnicy hypokaustycznej, czyli części podziemnej, w której krążyło gorące powietrze ogrzewając od spodu baseny i podłogi w łaźni.



Podczas wykopalisk z gruzów wypełniających piwnicę wydobyto duży fragment kamiennego posągu, który być może zdobił niegdyś wnętrze. Wśród drobnych znalezisk na szczególną uwagę zdaniem badaczy zasługuje mały fragment słabo wypalonej gliny z wyrytymi greckimi literami.



"Odkryta inskrypcja będzie przedmiotem dalszych badań, ale już teraz możemy powiedzieć, że po raz pierwszy +przemówili+ do nas żołnierze z tutejszego garnizonu" – nie kryje zadowolenia dr Karasiewicz–Szczypiorski.



Naukowiec wyjaśnia, że nie jest niczym nadzwyczajnym, że rzymscy legioniści posługiwali się greką, gdyż garnizony kierowane na Krym pochodziły z armii stacjonującej nad Dolnym Dunajem. Tamtejsza ludność w znacznej części posługiwała się właśnie greką, a nie łaciną.



Termy powstały na miejscu rozebranego wcześniejszego muru obronnego. Rozbiórka związana była z rozbudową i powiększeniem garnizonu rzymskiego na przełomie II i III wieku.



"Charakterystyczne dla Rzymian było to, że w każdym miejscu, gdzie stacjonowało wojsko wznoszono łaźnię. Można śmiało powiedzieć, że była to najczystsza armia świata. Podobne standardy higieniczne inne armie wprowadziły powszechnie dopiero w XX w.” – dodaje archeolog. (PAP)



szz/agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17