Archeolodzy badają pozostałości miasta Majów w Gwatemali

Wykorzystując zdjęcia satelitarne, nawigację GPS oraz oprogramowanie umożliwiające tworzenie trójwymiarowych map terenu, naukowcy szczegółowo zbadali miejsce położenia odkrytych w 1994 r. pozostałości Holtun - miasta Majów, którego budowle powstały prawdopodobnie w okresie 600-300 r. p.n.e.



Miasto znajduje się we wschodniej części departamentu Peten, w północnej części Gwatemali porośniętej gęstym lasem deszczowym, a większość jego budowli znajduje się nadal pod kilkumetrową warstwą ziemi porośniętej dżunglą.



Naukowcy z Instytutu Antropologii i Historii Gwatemali w 1994 r. zostali powiadomieni o stwierdzonych przypadkach grabieży i plądrowania starożytnych ruin na nieznanym wcześniej stanowisku archeologicznym w dżungli, położonym 12 km od Yaxha i 35 km od Tikal – znanych dużych stanowisk Majów.



Archeologiczne prace badawcze przeprowadzone na stanowisku Holtun pozwoliły wówczas na ustalenie rozmiarów zniszczeń dokonanych przez rabusiów oraz odkrycie całego miasta Majów.



Najnowsze badania geofizyczne i mapowanie terenu pozwoliły naukowcom na uzyskanie obrazu wszystkich budowli - także pozostających nadal pod ziemią - i ich rozmieszczenia na stanowisku.



W Holtun znajduje się 115 budowli, rozmieszczonych zgodnie z lokalną topografią terenu wzdłuż osi północ-południe, podzielonych przez naukowców na sześć grup architektonicznych.



W mieście znajdują się rozmaite domy mieszkalne, arena sportowa i obserwatorium astronomiczne, a największa piramida Holtun składa się z siedmiu poziomów.



Archeolodzy rozpoczną latem tego roku powolne odsłanianie budowli miasta, które prawdopodobnie było zamieszkane w czasach od środkowego okresu preklasycznego (1000-600 r. p.n.e.) do późnego okresu klasycznego (600-900 r. n.e.). (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17